Bayraklı'da bir garip abi formülü
Mevlüt KÖMÜR

Mevlüt KÖMÜR

Bayraklı'da bir garip abi formülü

25 Aralık 2019 - 15:20

CHP Bayraklı’da geçtiğimiz Pazar günü ilçe kongresi gerçekleşti. Kongrede,  İlçe Başkanlığı için CHP eski İzmir İl Başkanı ve eski milletvekili Selçuk Ayhan ve Pınar Susmuş yarıştı. Yarışın galibi ise 211 delege oyuyla Pınar Susmuş oldu.

Kongre öncesi ve sonrasında Bayraklı’da Selçuk Ayhan’ın adaylığı çok konuşuldu. Çünkü ortada bir abi formülü konuşulup duruyordu. Ayhan’ın CHP’de birçok mertebede çalışmış olmasından sonra İlçe Başkanlığı için aday olması tepki ile karşılandı.

Selçuk Ayhan ise aday olmasını kendi isteği dışında tabandan geldiğini açıkladı. Ama durumun gerçekten öyle olmadığı kongre günü ortaya çıktı.

Birinci olarak Ayhan, kongre salonuna çok geç geldi. Kendisi geldiğinde İstiklal Marşı çoktan okunmuştu. Bu kadar geç gelmesi başta, “Acaba adaylıktan çekildi mi?” düşüncelerini bile akla getirdi.

İkinci olarak ise Selçuk, gerçek abilik yapamadı kendisini delege yazan ilk adaylık açıklamasında seçildiği listedeki ve kendisini delege yazan kişileri yaptığı toplantıya davet etmedi. Songül Gök’ü aramadı ve açıklamasında aramaya gerek duymadığını dile getirdi.

Biz bu durumları birleştirdiğimizde anlıyoruz ki örgüt tabanında Selçuk Ayhan gibi bir istek yokmuş. Ayhan kazanamamasını başkalarının üzerine bile atmış olsa olan bu durumu değiştirmiyor.

Abilik ilçe başkanı olmadan da yapılabilir. Bu formüle güvenip örgütü boşvermişlik yaparsanız sonuçları beklediğiniz gibi olmaz.

Kongre sonrasında Ayhan sosyal medya hesabından bir gönderi paylaştı. Gönderisinde kazanan isim Pınar Susmuş’u tebrik etti etmesine ama gerisinde okuduklarımız çıkan sonuçtan memnun olmadığını apaçık ortaya çıktı.

Ayhan o gönderisinde şu sözleri sarf etti:

“Büyük farkla kazanacağımız kongreyi benim nezaket ve dürüstlük çerçevesi içinde kalmaya özen göstererek bazı müdahalelere yeterince önlem alamadığım için, kendi listemi tümüyle kendim çıkaramadığım için, herkesin yazarsanız oy vermeyeceğiz dediği bir arkadaşı listeye almak zorunda kaldığımız için kaybettik.”

Ayhan kime ve neye karşı önlem almadı da bu seçimi kaybetmek zorunda kaldı ki? Seçim sadece bu nedenler dolayısıyla mı kaybedildi?

Ben Bayraklı’da yaşanan tüm süreci yakinen takip etmiş biri olarak söylüyorum ki, abilik yapamadı.

Anlıyoruz ki örgüt bu formüle yeteri kadar inanmadı ve kongre süreci boyunca Ayhan’ın yaptığı açıklamalarda bu düşünceleri daha da arttırdı.

YORUMLAR

  • 1 Yorum

Son Yazılar