CHP'nin fireleri kimler?
Mevlüt KÖMÜR

Mevlüt KÖMÜR

CHP'nin fireleri kimler?

28 Nisan 2021 - 18:35

Torbalı Belediye Başkanı İsmail Uygur'un tedavi gördüğü hastanede hayatını kaybetmesinin ardından İzmir Valisi Yavuz Selim Köşger, 27 Nisan Salı günü yeni başkanın seçilmesi için belediye meclis üyelerinin toplanmasına karar verdi.

Belediye başkanının belirlenmesi için düzenlenen seçim, Torbalı Belediye Başkan Vekili Özkan Yıldız'ın başkanlığında yapıldı.

Şöyle ki Belediye Meclisinde CHP'nin 18, AK Parti'nin 10, MHP'nin 2, DEVA Partisi'nin 1 meclis üyesi bulunuyor.

Birden fazla adayın adının geçtiği CHP'de, son yapılan toplantı ile Mithat Tekin aday olarak belirlendi. Cumhur İttifakı’nın adayı ise AK Parti'li Özgür Erman Çağlar oldu.

31 üyenin bulunduğu mecliste 1 üyesi bulunan DEVA Partisi ise CHP’nin adayına destek vereceğini açıklamıştı.

Gelelim seçimde yaşananlara…

Meclis üyeleri, alfabetik sıraya göre oy kullanmak üzere kabine çağırıldı. Gizli oyla yapılan seçimin ilk iki turunda üye tam sayısının 3'te 2 ve 3'üncü oylamada üye tam sayısının salt çoğunluğu arandı. 17 meclis üyesine tekabül eden 3'üncü oylamada salt çoğunluk sağlanamazsa bu oylamada en çok oy alan 2 aday için 4'üncü oylamanın yapılacağı belirtildi. Yeni belediye başkanı, mecliste yapılan gizli oylamada seçildi.

Seçimde olaylar tam da bu noktada başlıyor…

Birinci tur için oy kullanma işleminin sona ermesinin ardından sayıma geçildi.

Seçimin ilk turunda CHP'nin adayı Mithat Tekin 16 oy alırken; Cumhur İttifakı'nın adayı Özgür Erman Çağlar ise 15 oy aldı.

Bu da demek oluyor ki, CHP ilk turda 2 fire verdi.

Böylece ikinci tur oylamasına geçildi.

İkinci tur oylama esnasında AK Parti'li Çağlar, oy verme sırasında CHP grubu tarafından verilen oyların fotoğrafının çekildiğini ve WhatsApp ile gönderildiğini, böylelikle üyelerin baskı altına alındığını iddia etti. Çağlar, telefon ile kabine girilmesinin devam etmesi durumunda seçimin iptali için dava açacaklarını söylemişti ki öyle de oldu.

Ancak CHP grubu adına konuşan Yıldırım Baydemir, 'telefonla oy çekme' iddiasını reddetti. Seçim, kaldığı yerden devam etti.

İkinci turda kullanılan oylar sonucunda ise Mithat Tekin'in oy sayısı 17 olurken, Özgür Erman Çağlar 14 oy aldı. Bu durumda 3'üncü turda da aynı oy oranının çıkması üzerine Mithat Tekin 4'üncü tura gerek kalmaksızın başkan seçildi.

Seçim sonrası aklımda beliren bazı soruları sizlere paylaşmak isterim.

İlk turda CHP iki fire verdi. Bu firelerden biri olan CHP Meclis Üyesi Mustafa Akbıyık’tı. Zira seçim sonrası AK Parti adayı Özgür Erman Çağlar’a desteğini duyuran bir mesajla CHP’den istifa etti.

Birinci fire Akbıyık ise ikinci fire kim?

Fireler dışında, CHP’nin Whatsapp grubunu ifşa eden Meclis Üyesi kim? Bu da bence önemli bir detay…

Çünkü, bugün AK Parti İzmir İl Başkanı Kerem Ali Sürekli’nin yaptığı basın açıklamasında bütün meclis üyelerinin gruba attığı fotoğraflar mevcuttu.

İkinci bir konu da şudur ki, DEVA Partisi eğer ki oyunu CHP’ye atmışsa, CHP’nin ilk turda fire sayısı 2 değil 3 olmuş oluyor. İkinci ve üçünü turda da ikiye düşmüş oluyor.  

Velev ki durum böyle ise CHP’deki Akbıyık dışındaki 2 fire kim?

Merak ettiğim bir diğer konu da şudur ki; CHP içindeki fireleri tespit etti mi? Ettiyse de nasıl bir tavır takınacak?

Bu sorular çerçevesinde; Torbalı'da AK Parti cephesinin dava açmasıyla birlikte doğacak gelişmeleri izlemeye devam edeceğiz.

Bakalım daha neler olacak…

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar