Kordelion, neydi ne oldu?
Mevlüt KÖMÜR

Mevlüt KÖMÜR

Kordelion, neydi ne oldu?

05 Mart 2021 - 11:22 - Güncelleme: 05 Mart 2021 - 11:36

Karşıyaka Belediyesi 2019 yılı Ağustos ayı ikinci meclis oturumunun gündemi Kordelion adında yeni bir belediye şirketi kurulması olmuştu. AK Parti Grubu yeni şirket adımını destekleyeceklerini belirtmiş, meclise sunulan önerge oy birliğiyle kabul edilmişti.

Böylelikle Koedelion şirketi yola çıkmış oldu.

Şirketin amacı neydi diye bir araştırdık.

Karşıyaka Belediye Başkanı Cemil Tugay, mecliste şirket hakkında, “Belediyenin ortak olduğu iki şirket var bunlar; Kent A.Ş ile PERSONEL A.Ş. Birisi işçi ihtiyacımızı karşılıyor. Diğeri ise kafe, restoran ve market gibi işletmelerle belediyeye katkı sağlıyor. Danıştay’ın verdiği bir kararla yeni bir şirketin belediye bünyesine katılması için ara yol oluştu. Pek çok belediye bunu kullanarak şirket kuruyor. Olay şöyle oluyor; o şirketi kuran kişi işletmeyi belediyeye hibe ediyor ve belediyenin yeni bir şirketi oluyor. Bize bu teklif edilince sıcak baktık. Çünkü belediye bazı işleri bu şirket ile hallediyor ve aracılara vermeden kendi şirketlerimiz kazanıyor. Fakat bunun için şirketin vergi borcu olmaması lazım. Maalesef Kent A.Ş’nin vergi ve SGK borcu var o nedenle ihaleye giremiyor. Yeni işletmeleri açma fikrimiz var onları bu şirket üzerinden açacağız ve borç yükü ile de karşı karşıya kalmalarını istemiyoruz. O nedenle Kordelion İşletmesi bedelsiz olarak belediyemize devredilecek. 50 bin lira sermayeli 12 bini ödenmiş bir şirket, devralırsak yönetimini belirleyecek yeni işletmeleri bu şirket üzerinden kuracağız. Borcu falan yok, temiz bir şirket” ifadelerini kullanmıştı.

“Borcu falan yok, temiz bir şirket” sözüne dikkat çekiyorum ve yazıma devam ediyorum.

Yıl 2020, yine bir ağustos meclisi…

2020 yılı Ağustos ayı birinci meclis oturumunda Tugay, Meclis’ten Kordelion Şirketi için borçlanma talebi istemişti.

AK Partili Meclis Üyesi Ahmet Uğur Baran bu talep hakkında, “Kordelion’un ilk kuruluşunda ne amaçla kurulduğunu sormuştuk. Siz de; ‘Kent A.Ş’nin çok borcu var, amacımız bu şirketi borçlandırmak değil, amacımız Kent A.Ş ile yapamadığımız işleri yapmak’ demiştiniz. Bu borçlanma talebiyle ikinci Kent A.Ş vakası geliyor diye korkuyoruz. Bu şirket, nasıl ve ne ölçüde borçlanacak? Kent A.Ş’nin düştüğü duruma Kordelion düşerse ne yapacağız? Belediyemize ait olan yerleri ayni olarak Kordelion’a mı vereceğiz yoksa Kent A.Ş’de olduğu gibi sermaye artışı mı yapacağız? Hiçbir şirketin borçlanmasını istemiyoruz. Tüm şirketler borç batağında. Borçlanma talebini doğru bulmuyoruz” şeklinde konuşmuştu.

Baran’ın eleştirilerine yanıt veren Başkan Tugay ise, “Öncelikle, bu madde plan ve bütçe komisyonunda görüşülecek. Komisyondaki arkadaşlarımız şirkete ne ölçüde ne amaçla borçlanma talepleri olduğunu soracak ve öyle karar verecektir. Ne Kordelion ne Kent A.Ş’nin daha fazla borçlanmasını biz de istemeyiz. Bildiğim kadarıyla şirketin bazı yatırım planları var. Bu yatırım planlarının ilgi çekici olduğunu düşünüyorum. Kordelion şu an sağlam, ayağı yere basan bir şirket. Bundan sonraki dönem için yatırım planları var ve belediye için de şirket için de oldukça faydalı şeyler olacağını biliyorum. Ama komisyondaki arkadaşlar değerlendirecektir. Onların vereceği rapor üzerine tartışmada bulunabiliriz” demişti.

Yıl 2021…

İzmir’de ‘Kuş cenneti’ olarak bilinen Gediz Deltası’nda jeotermal kaynak arama sondaj çalışması başlatıldığı ortaya çıkmış, Kordelion A.Ş’nin, ‘bölgesel ısıtma ve termal sağlık amaçlı jeotermal kaynak arama’ projesi için 14 Şubat'ta Çevresel Etki Değerlendirmesi (ÇED) başvurusunda bulundukları belirtilmişti.

Kuş cennetini yaşatmak için 36 yıldır mücadele yürüten Ege Üniversitesi Fen Fakültesi emekli öğretim üyesi Prof. Dr. Mehmet Sıkı, bölgenin sulak alan olduğunu ve 1’inci derece sit kapsamında bulunduğunu hatırlatarak “Bu alana bırakın jeotermal santral açmayı, bir otun koparılması ya da bir taşın bile yerinden oynatılması 2 milyon yılda oluşmuş doğal alana zarar verir. İzmir’i seven herkesin buna karşı çıkması gerekir” demişti.

Bizde bu bilgiler ışığında Karşıyakalıların merak ettiği soruları soruyoruz...

Kordelion şirketinin şuan ki faaliyetleri nelerdir? Bünyesinde kaç çalışanı var? Sermayesi ve borcu ne kadar?

Bu soruların cevabı Karşıyaka halkını aydınlatacaktır…

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar