CHP kadın aday konusunda İzmir'de sınıfta kaldı!
Çiğdem CANPOLAT

Çiğdem CANPOLAT

CHP kadın aday konusunda İzmir'de sınıfta kaldı!

12 Şubat 2019 - 10:49 - Güncelleme: 12 Şubat 2019 - 17:59

CHP, aday listesini açıkladıktan sonra İzmir’de ortalık karıştı desek çokta abartılı bir durum beyanı yapmış olmayız diye düşünüyorum. Oldukça sancılı bir aday belirleme süreci geçiren CHP, aday listesini açıkladıktan sonra kadın adaylar büyük bir hüsran yaşamak durumunda kaldı. Çünkü Kılıçdaroğlu, İzmir başta olmak üzere hiçbir ilde kadına verdiği sözleri tutamadı.

Ne demek istediğime gelecek olursak;

CHP Genel Başkanı Sayın Kemal Kılıçdaroğlu, kadın adaylarla bir araya geldiği toplantıda, “En büyük arzum kadın belediye başkan adaylarının fazla olmasıdır” demişti.

Keza Kılıçdaroğlu bunu bir seçim vaadi olarak bile kullanmış olabilir.

Hatta üstüne Kılıçdaroğlu yine “Kadın belediye başkan sayımız fazla olmalı. Kadınlar siyasette aktör olarak ortaya çıkmalı” demişti.

Ama maalesef ki bu sözler sadece demeyle kaldı.

İzmir’de çıkarılan kadın aday sayısına baktığımda başkanlık hayaliyle aday adaylığına başvuran onlarca kadının hissettiğini az çok tahmin edebiliyorum.

Büyük bir hayal kırıklığı yaşadılar.

E haliyle kızıp sitem ettiler.

Sonuç ise, CHP İzmir’de bir elin parmaklarını geçemeyen malum sayıyla kaldı: ‘3’

CHP İzmir’de 50 civarı adaydan sadece 3 küçük ilçeye kadın aday gösterebildi.

Bu adaylar; “Selçuk adayı Filiz Ceritoğlu Sengel, Karaburun adayı İlkay Girgin Erdoğan ve Seferihisar  adayı Yelda Celiloğlu”

Seferihisar Belediye Başkan adayı Yelda Celiloğlu, geçtiğimiz günlerde adaylıktan çekildiğini açıkladı.

CHP İl Başkanı Deniz Yücel’in açıklamalarına göre kendisinin yaptığı tüm ısrarlara rağmen Celiloğlu’un sağlık sorunları nedeniyle adaylıktan çekildiği öğrenildi.

Celiloğlu’nun yerine de Seferihisar adaylığına İsmail Yetişkin getirildi.

CHP’nin İzmir’de kadın aday sayısı elde var ’2’ oldu.

CHP’nin en büyük desteğini kadınlardan aldığı güzelim İzmir’de Genel Merkez’in yaptığı ya kadını yok saymak ya da kadının bir şeyleri başarabileceğine inanmamak olmuyor mu?

Kılıçdaroğlu’nun ‘İzmir’de kadın aday göstereceğim’ iddialarına rağmen sadece 3 aday çıkarması ne kadar kayda değer bir davranış oldu.

Ve bu davranışın bir mantığı veya cevabı var mıdır orası da muamma.

Üstüne üstelik bu 2 kadın adaya bile yönetimden itirazlar geldi. Gözlerine çok geldi sanırım!

Kadın aday konusunda Cumhur İttifakına bakacak olur isek,

CHP’den en az 15 kadın aday beklediği İzmir’de, Cumhur İttifakı, 5 ilçede gösterdiği kadın adaylar ile seçime girme kararı aldı.

AK Parti’nin de göz dolduracak kadar aday çıkarmadığı ortada ama Kılıçdaroğlu’nun kadın aday sözlerine nazaran bu konuda böyle bir sınıfta kalma yaşaması da inanılmaz bir siyasi tablo.

Kadın adayları şok eden bir diğer cümlede Kılıçdaroğlu’nun, kadın adayların az olduğu yönündeki eleştirilere, “Kadın aday istiyoruz, kadın arkadaşlar da erkek aday öneriyorlar” yanıtını vererek, kendisine kadın isimlerin önerilmemesine sitem etmesi oldu.

Genel Başkan’ın bu sözlerinden sonra merak bu ya birkaç kadın adayla kısa görüşmeler yaptık ve öğrendik ki böyle bir durum söz konusu değilmiş. Kadın adaylar adaylık konusunda gayet ciddi bir halde, Genel Başkanlarının sözleri doğrultusunda büyük bir beklenti içerisindelerdi. Ama umdukları gibi bir durumla karşılaşmadılar.

Acaba Kılıçdaroğlu’nun bu sözlerinden şunları mı anlamamız gerekiyor:

Bu durumun suçlusu kadınlar,

Kadınlar öyle istedi biz de öyle yaptık,

Onlar önermese kadın aday sayısı 3’ten en az 15’e çıkacaktı,

Ya da ben istedim onlar istemedi.

Buraya bir sürü daha cümle ekleyebilir, bir sürü de argüman bulabilirim sanırım. Ama apaçık ortada olan bir duruma yorum getirmekte pek akıl alır gibi gelmiyor.

CHP için son şans mı desek, az gönül alma fırsatı mı desek bilmiyorum ama gözlerin, CHP’de seçilecek olan meclis üyeliklerine döndüğünü söyleyebiliriz. Umuyoruz ki burada da kadın adaylar bir hüsran yaşamazda,  CHP meclis üyeliklerinde de sınıfta kalmaz.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar