Yaşat sen ücretsiz çorba!
Çiğdem CANPOLAT

Çiğdem CANPOLAT

Yaşat sen ücretsiz çorba!

11 Ocak 2020 - 18:07

Üniversite yıllarımda okulumda, bizlere ücretsiz olarak sabahları çorba, akşamları da makarna ikramı yapılırdı. O zamanlar gençlik aklımla sanırım, bu dağıtımın pek gerekli olmadığını düşünürdüm.

Ama Türkiye öyle bir olay yaşadı ki geçen hafta, bunun bir öğrenci için ne kadar önem arz ettiğini anladım. Düşünsenize sabah çorba ile akşam makarna ile karnını doyurabiliyorsun.

Küçükte olsa bir ihtimalden bahsediyor olabilirim ama eğer bu uygulamanın aynısı İstanbul Üniversitesi’nde gerçekleşiyor olsaydı, belki de Sibel Ünli intihar etmemiş olabilirdi.

Sibel, Twitter hesabından "Yemekhane kartımda yalnızca 1 liram var, 1 lira ile karnımı doyurabilir miyim?" yazdıktan kısa bir süre sonra intihar etti ve Samatya sahilinde cesedi bulundu.

Bu haberle birçok insan keşke dedi, keşke bilsek ve yardım edebilseydik dedi. Ama maalesef ki sadece keşke demekle birilerine ulaşamıyorsunuz. Bunun için büyük küçük demeden bir şeyler yapmanız gerekiyor.

İzmir ise yine duyarlılığını gösterdi ve harekete geçti. Birçok ilçede öğrencilere ve vatandaşlara ücretsiz ikramlar başladı.

İzmir Büyükşehir Belediyesi

İzmir Büyükşehir Belediyesi, Ege Üniversitesi Bornova Metro çıkışı, Dokuz Eylül Üniversitesi İktisadi İdari Bilimler Fakültesi, Eğitim Fakültesi ve İlahiyat Fakültesi olmak üzere dört noktada hafta içi 07.30 ile 09.00 saatleri arasında “ev çorbası” dağıtıyor.

Karşıyaka Belediyesi

Karşıyaka Belediyesi, Kent A.Ş bünyesinde bulunan “Resto Cafe” adlı işletmesinde öğrencilere çorbayı 1 liradan satma kararı aldı. Uygulamanın Haziran ayına kadar süreceğini açıklayan Belediye Başkanı Dr. Cemil Tugay, öğrencilere yönelik sembolik fiyatlı bir menü üzerinde de çalıştıklarını belirterek farkındalık yaratmayı amaçladıklarını söyledi.

Çiğli Belediyesi

Çiğli Belediyesi, üniversite öğrencilerine final haftasında her sabah ücretsiz çorba ikram edecek. Belediye, Katip Çelebi Üniversitesi’nde final haftası nedeniyle öğrencilere ücretsiz çorba dağıtacak. Çorba ikramı, sabah saat 09.30 ile 10.30 arasında yapılacak.

Bornova Belediyesi

Bornova Belediyesi, kışın etkisini göstermesi ile birlikte başta üniversite öğrencileri olmak üzere vatandaşların yoğun bir şekilde kullandığı Bornova ve Evka-3 Metro İstasyonları’nda ücretsiz ev çorbası dağıtmaya başladı. Sabah ve akşam saatlerinde ders ve mesai saatleri öncesi ile bitiminde yapılan sıcak çorba dağıtılıyor.

Konak Belediyesi

Konak Belediyesi, her kış olduğu gibi bu yıl da geleneksel çorba ikramını başlattı. Basmane metro çıkışı sabit olmakla beraber, her gün bir gezici ikram aracı da kentin farklı noktalarında İzmirlilere çorba ikram ediyor. Sabah 7.30 ile 8.30 saatleri arasında verilen hizmet ile vatandaşlar soğuk güne sıcak bir başlangıç yapma keyfi yaşıyor.

İzmirli Belediyeler az çok demeden büyük bir harekatın başlangıcını yaptı. Günde bir kişiye de ulaşmış olsalar, bu kişinin hayatında belki de büyük bir dokunuş gerçekleştirmiş olacaklar. Ben bu uygulamanın bütün belediyelerde işleve geçmesi için çağrıda bulunuyorum.

Kahve misali, bir tabak sıcak çorba kırk yıllık hatır yaratabilir. Yeter ki harekete geçelim.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar