VİRÜSLE GELEN DEĞİŞİM
Yasemin ANLAR

Yasemin ANLAR

VİRÜSLE GELEN DEĞİŞİM

07 Temmuz 2021 - 10:32

Son iki yıldır yaşadığımız ‘covid 19’  virüsü tüm dünya  insanları için çok zor bir dönem oldu. Artık o kadar çok alıştık ki covid 19, maske ve mesafe sözlerine hayatımızın bir parçası gibi yaşamaya başladık. 2021 yılının sonuna gelirken yapılan aşılamalar ile biraz daha azalmaya başlamasıyla yasakların bitimi ile yeniden oluşan kaynaşmalar ve etkinlikler umarım her şeyin tamamen geçmişte kalmasını sağlar. 
Pandemi boyunca yaşanan mecburi yasaklar ve mesafeler insanların samimiyetini azalttığı gibi, sanırım huyunu, suyunu da değiştirdi. Uzun süre evde kalmanın sosyalleşememenin vermiş olduğu moral bozukluğu ve sinir kat sayılarının yükselmesi herkeste bir tahammülsüzlük ve asabiyete yol açtı.
Bazı evlilikler bitti.
Dostluklar bitti…
İş yerleri kapandı…
Bazı kalpler durdu hayatlar bitti…
O kadar çok kayıplar oldu ki!
Kazananlar da var tabi…
Ama teraziye koyduğunuz da kaybedilenler mi kazanılanlar mı ? derseniz !  direnmeye çalışıyoruz derim.
Doktorumu kaybettim bu süreçte, hala inanamıyorum. İnsan değer verdikleriyle anlam kazanırmış. Doktor Murat Gök mekanın cennet ruhun şad olsun. Hiç yakışmadı bu gidiş… Hiç! 
Çok sevdiğim dost bildiğim arkadaşım vardı bilenler bilir.. Soyadı ‘Şengüler’ ama yaptıkları pek öyle olmadı. Sağ gösterip sol çakan dersiniz ya tam o cinsten çıktı. Artık insanları tanıdım, tanıyorum diyemez oldum.  Bu virüs galiba değişim virüsü herkes herşey değişmeye başladı. Biz bile …
Pandemi de görüştüğüm esnaf arkadaşlarımdan biri dükkanını kapattı. Kendisi de meslektaşım fotoğrafçı, gel gelelim şuan ne meslek yapıyor dersiniz? Taksici oldu.
Mobilyacı bir arkadaş var kahve içmeye uğradım bi gün yanına dedi ki, “ bizim dükkan açık ama malzemeciler kapalı, nereden malzeme alacağız ki? ” iş yapamıyoruz.  Kocaman bir soru işareti tabi ki! 
Kepenk indirip başka işlere başlayanlar, sektörünü değiştirenler, İntihar edenler, cinnet geçirip katliam yapanlar gibi gibi…
Saymakla bitmez, yazmakla bitmez.
Ama artık bitsin!
Televizyonda sadece töre dizileri herkesin elinde silah, entrika, vahşet, yalan, dolan.. Kadınların mağduriyeti o kadar çok çoğaldı ki sanki genel olarak bir mobing  yaşıyor kadınlar..
Kadınlar Ah! 
KADINLAR!
 Kadın olmak!
Bu konuya ayrıca değinmek istiyorum. Artık kadın cinayetleri ve şiddetine son vermek için yeni stratejilere ve eğitimlere ihtiyaç olduğunun sanırım herkes farkında, bunun için ne gerekiyorsa bir an evvel yapılmalıdır. 
 Ülkemin sorunları bitmiyor ki! 
 Eğitim sisteminde yaşanan sıkıntılar en başta çocukların, öğretmenlerin ve ebeveynleri çok olumsuz etkiledi.  Çocuklar yetersiz bilgilerle sınavlara girmek zorunda kaldı. Öğretmenlerimizin, anne ve babaların, çocukların düzenlerinin değiştiği ve sosyal medya üzerinden alınan eğitimler, asosyal olan çocuklar maalesef ki dijital çağın en büyük mağduru oldu. Herkese ayrı ayrı yük ve görev düştü, el birliği ile mücadele etti.   Bende hem anne hem de baba olarak gerçekten olayları derinden yaşayan bir ebeveyn oldum.  Uzun bir süre okuldan, arkadaşlarından ayrı kalan çocuklar çok fazla asosyal oldu. Şimdi gelelim asıl meseleye okullar açıldıktan sonra bu çocuklara bir pedagog eşliğinde destekler verilecek mi? 
REHBER ÖĞRETMEN YETMEZ, PEDAGOG’DA GEREKLİ
Şimdi diyeceksiniz ki okullarda ‘rehber öğretmen’ var.  Evet var,  ama yetersiz!  maalesef ki;  rehber öğretmenlerimize de destek olabilecek bir ‘pedagog’ mutlaka gerekiyor.  Hatta Öğretmen, öğrenci ve anne baba ile pedagog mutlaka iletişim halinde olması gerektiği fikrindeyim.  LGS ‘ye giren çocuklarımızın bu sene yaşadıkları zorlu sınav sorularının stresinin ailelerine kadar yansıdığını gördüm. 2022 yılında yapılacak olan LGS sınavı için çocukların nasıl bir yöntem izleyerek çalışması gerektiğini velilerde çocuklar da tam olarak bilmiyor. Stres yine cabası tabi ki!...
Hayatın en önemli bel kemiği olan konuları maalesef ki şu an can çekişiyor. 
Eğitim, Sağlık…
Sağlık çalışanlarımızın;  özellikle görevini tam anlamıyla ve severek yapanlarına çok teşekkür eder saygılarımı sunarım.
Ama maalesef bu kutsal görevi yapmayan yapamayanlarda oldu. Kimse bunu göz ardı etmesin.  Bir çok yer özelleştiği için artık paranız varsa muayene olabiliyorsunuz.
İyi bir ameliyat olacaksanız mutlaka özel olacak diyorsanız cebinize öyle üç beş kuruş değil! Sağlam bir meblağ koymanız gerekiyor. Her şeyi bir kenara bırakalım yaşanılan pandemi süreci bize tek bir gerçeği gösterdi. Hastanelerin ve hastanelerde bulunan malzemelerin yetersizliğinin acı gerçeğini görmüş olduk.

YORUMLAR

  • 1 Yorum

Son Yazılar