ONLARIN YAŞAM HAKKI YOK MU!!!
Didar DEMİRCİ

Didar DEMİRCİ

ONLARIN YAŞAM HAKKI YOK MU!!!

09 Mart 2019 - 22:50

Hazır Yerel Seçim Gelmişken…

Yerel seçimlerde çeşitli projeler vaatler havada uçuşur, adaylar yaşama dair tüm konulara değinerek hareket ederler ve normalinden daha titiz davranırlar.

Şimdi bu giriş cümlemi bir cepte tutalım ve ben siz okurlarımıza işten dönerken yaşadığım o dehşet verici anı dilim döndüğünce anlatayım.

Gün içerisinde Buca ilçesinin Fırat mahallesinde bulunduğumda bir köpek gördüm. Usul usul yanıma yaklaştı dayanamadım sevdim.

Sonra bir şey gözüme çarptı. Köpeğin sol ayağında bir tekerlek izi vardı. Ne oldu buna diye sordum, taksi çarptı geçti dediler.

Yavrucak kıyamam sesi soluğu çıkmıyor ve gariptir ki insanları da seviyor.

Bir diğer olayda aynı gün içinde akşam eve giderken meydana geldi.

Müdahale bile edemedim, kanım dondu ne yapacağımı şaşırdım. Hızla bir otomobil geçti otobüsün sol şeridinden ters yöne doğru ve hızlı olduğundan dolayı duramayıp o küçük masum dostumuzu da göremedi.

Bastı gitti… Arksında da çaresiz yalnız sessiz ve kimsenin katilini bulmak için çabalamayacağı bir can bıraktı.

O kedi orada öldü…

Şimdi cepte tuttuğunuz cümlemi çıkartın ve şunları ekleyin;

Hayvanları Koruma Kanunu der ki, “Yerel yönetimlerin, gönüllü kuruluşlarla işbirliği içerisinde, sahipsiz ve güçten düşmüş hayvanların korunması için hayvan bakımevleri ve hastaneler kurarak onların bakımlarını ve tedavilerini sağlamaları ve eğitim çalışmaları yapmaları esastır.”

Ayrıca Hayvanları Koruma Kanununda geçen hükümlerde tüm hayvanların eşit doğduğundan ve hepsinin yaşama hakkı olduğundan bahsedilir.

Ben bugün yaşam hakkına müdahale ve yaşam hakkının elinden o veya bu şekilde saygısızca alındığını gördüm.

Hayvanlar hangisi olursa olsun ekosistemimizin birer parçası ki aynı zamanda bizlerin en sadık, en komik ve yaramaz dostlarıdır.

Sessiz dostlarımızın sesi olalım ve belediyelerden beklentilerimizi listelerken onların isteklerini de ekleyelim.

YORUMLAR

  • 3 Yorum

Son Yazılar