15 Mayıs 1919'u Unutma!
Yard. Doç. Dr. Türkan Başyiğit

Yard. Doç. Dr. Türkan Başyiğit

15 Mayıs 1919'u Unutma!

15 Mayıs 2021 - 15:03

15 Mayıs 1919 İzmir için kara gündü.

Sadece İzmir değil yok edilmek istenen bir millete saplanan ilk hançerdi.

Tarihi bilmek zorundayız. Tarihte yaşanan acı olayları hatırlatmak tarihçinin misyonudur. Çünkü  umuttuklarınız tekrar eder.

Ders çıkarttıklarınızı bir daha yaşamazsınız. Bunları anlattığımızda Yunan düşmanlığı yapmış olmayız. Çünkü bugünün modası geçmişi konuşmayalım dostluklar bozulmasın gibi hamasi sözler kullanıp 15 Mayıs acısını yok saymaktadır.

Biz gençlerimize bugünleri anlatmazken. Yunanistan 19 Mayıs’ı 9 Eylül’ü Sözde Rum Soykırımı Günü ilan edip Kıbrıs Rum Kesimi Parlementosundan geçirmiştir.

Yüzlerce dernek aracılığıylada konuyu canlı tutmaktadır.

Çocuklarımıza iyi bir gelecek bırakmak onlara sadece maddi miras bırakmaktan geçmemektedir. Geçmişi anlatmak öğretmektende geçmektedir.

15 Mayıs ve sonrasında İzmir’de başlayıp Anadolu’ya yayılan işgal ile bu topraklar kana bulanmıştır. Bu topraklarda nenelerimizin göğüs uçlarını kesip tesbih yapıldığını anlatmak vahşet değildir. Sadece acı fotoğrafı hatırlatmaktır. Bugün düşmana atılan ilk kurşun için Hasan Tahsin simge olmuştur. Ama o gün yüzlerce insan düşmana dur dediği için şehit edilmiştir. Yunan Ordusu emperyalizmin taşeron ordusu olarak işgale geldiğinde bu ülkede kendisine Kambur İzzet gibi işbirlikçi yöneticilerde destek olmuştur.

Yunan işgalini kırmızı halılarla karşılamıştır. Bütün bunlar olurken İzmir’li gençler İzmir Reddi İlhak Cemiyeti düşmana dur demek için Maşatlıkta miting yapmış vatanseverler gözaltına alınmıştır.  Bize bu güzel vatanı bırakan tüm şehitlerimizin ruhları şad olsun. Sevgili hemşerilerim bugünlerde ülkece gögsümüz kabara kabara söylediğimiz İzmi’in dağlarında çiçekler açar marşını okurken,İzmir’in dağlarının 15 Mayısta nasıl kana bulandığını unutma!

Bugün gögsümüzü kabartan Kadifekale’de dalgalanan şanlı bayrağımızın indirilip Yunan Bayrağı’nın asıldığı Vali Konağına, Frenk Mahallesindeki Metropolit binası Balkonuna İngiliz Yuman Amerikan Bayraklarının asııldığı o acı günü hatırla.

Hatırla ki bu toprakların kıymetini bil. Biz İzmirli kadınlar işgalin acısını ilk yaşayanların torunlarıyız. Onun içindir dik duruşumuz. Mücadeleci özgür tavrımız.. Tüm şehitlerimizin ruhları şad olsun. #15mayıs #izmirinişgali #izmir #atatürk

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar