Sizin Hiç Umudunuz Bitti mi?
Yard. Doç. Dr. Türkan Başyiğit

Yard. Doç. Dr. Türkan Başyiğit

Sizin Hiç Umudunuz Bitti mi?

08 Mayıs 2022 - 13:56

Benim bir kere bitti. Umudun bittiği yer cehennemden daha uzak. Annem ALS olduğunda ve hiç kurtuluşu olmadığında umudun tükendiği yere çakıldım. Kanser olanların milyonda birde olsa kurtulma şansı var. İşte hiç şans yoksa umut bitiyor. Annem bize çocukken hep masallar okurdu. En çok Polyanna. Okumayı ilk öğrendiğimde bana okuttuğu ilk kitaptı. Çünkü o hep mutlu bir kadındı. Bize de mutlu olmayı öğretti. Hayatta hep sorunlar olacağını,önemli olanın hayatın güzelliklerini görebilmek olduğunu söylerdi.

Annem hastalanınca NEDEN benim annem Allahım dedim? Doktoru benim haykırışımı duymuşçasına ilk dersi verdi. Allah kimine piyangodan para çıkartır kimine ise annenizin hastalığı gibi hastalık verir. İlk ders HAYATI SORGULAMAMAK LAZIM....

Ders 2

 Hayatı Ertelememek Lazım. Çünkü yarın yok. Annem o kuşağın anneleri gibi hayatını ailesine çocuklarına  adayanlardandı. Kendi istekleri ve kendisi için yaşamadı. Çocuklara eşe adanmış bir yaşam.35 yaşına kadar inanılmaz bakımlı olan bir kadın sonrasında sade bir yaşamı seçti. Ölümünden bir hafta önce bakıcısının önerisiyle solunum cihazına bağlı olan anneme kırmızı ojeler sürdüm. Çok mutlu oldu. Yaşım geçti bana yakışır mı demeyin. İçinizden geldiği gibi yaşayın. Ölüm geldiğinde çok geç oluyor.

Ders 3

 Hayatı Zehir Etmeyin. Kendinize de çevrenizdekilere de. Annem Polyanna oyununu hasta yatağında da oynadı. Hiç şikayet etmedi, gülümsemeye devam etti. Gün be gün yürüyememek, konuşma yetisini kaybedip yazmaya başlamak sonra artık yazamamak sadece göz kapaklarını açıp kapatıp kendisini ifade edebilen bir kadın mutlu olabiliyorsa, sağlıklı olan bizlerin hayatımızı zehir etme lüksümüz yok. ŞÜKRETMELİYİZ...

Ders 4

Hayatın her anının ve kendimizin kıymetini bilelim. Kilo aldım. Saçım kıvırcık, yok düz, sivilcelerim var, boyum kısa, yok çok uzun burnumu sevmiyorum bunun gibi pek çok sebep bulabilirsiniz. Of bu restorant kötü, bana bu tatili mi layık gördün deyip kendini ve çevresini zehirleyenler hayatta en kıymetli şey ne mi? Önce bir yutkunun. En kıymetli şey; yemek yemek, su içmek,yürümek, solunum cihazı olmadan oksijeni içine çekmek...Kıymetini bilin..

Ders 5

Hayatı ertelemeyin. Çünkü yarın yok. Annem kuşağının tüm anneleri gibi hayatını adayan kadınlardandı. 6 yaşında annesiz kalmış önce kardeşlerine sonra çocuklarına en sonda torunlarına kendini adamıştı. Çocukları o kadar çok seviyordu ki kreş açabilirim derdi. Ama arada kaybolup gitmişti. Kendiniz için bir şeyler yapın hobileriniz olsun. Sadece kendi istediğiniz için,sevdiğiniz şeyler içinde hayatınızda yer açın.

 Ders 6

 Hayallerimizin peşinden koşmayı bırakıp onları yakalayalım. Çünkü onlar koşmamız için değil gerçekleştirmemiz için varlar. Satın alamadığınız hayallerinizi kiralayın. Hayaliniz Ferrari’ye binmekse bir günlüğüne kiralayabilirsiniz. Dünyayı mı gezmek istiyorsunuz yürüyen kişi olarak bile gezebilirsiniz. Örnekleri çok.  Aslında isteyince hiçbirşey imkansız değil. Gözünüz arkada kalmasın.Hayal edin ve gerçekleştirin.

Ders 7.

Allah gerçekten adaletli ve tüm kulları duygu his anlamında herşeyi eşit yaşıyor. Annem ölmeden 3 hafta önce okuyabildim Suna Kıraç’ın “Ömrümden Büyük Hayallerim Var” kitabını ve anladım ki Vehbi Koç’un kızı da olsanız sıradan bir insanda yaşanan süreç aynı...Yani maddiyatı çokta kafaya takmayın. Önemli olan mutlulukta ve hüzünde yanımızda ne kadar insan olduğu. Asıl zenginlik bu.

 Ders 8.

Annem mutluluğun  sırrını çözenlerdendi. Mutluluk almak değil vermek aslında. Ölümü bile küsleri barıştırdı. HAYATTA KİMSEYE KÜSMEYE GEREK YOK KİMSEYİ KIRMAYADA...

Ders 9.

Bir insan kaç yaşında olursa olsun annesi öldüğü gün yetişkin oluyor. 15 yıldır yetişkinim. Annemin hastalığı bana hayata dair çok şey öğretti. Çok güzel gülüyorum çünkü dünyada mutlu olmak için sebepler buluyorum. Bana mutluluğun sırrını yaşamıyla öğreten annem ışıklar içinde uyusun... 08.05.2022

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar