Ah Zeus ah, ne çilen varmış meğer!
Mevlüt DAĞDEVİREN

Mevlüt DAĞDEVİREN

YAŞAMA SANATI

Ah Zeus ah, ne çilen varmış meğer!

13 Ağustos 2020 - 09:50

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, çok isabetli bir kararla Ağustos ayının ikinci meclis oturumunu Bergama Asklepion’da düzenledi.

Katılım zayıf kalsa da bence o gün orada olmayan meclis üyeleri çok şey kaybetti. Hatta yeni Kuzey Otoyolundan Bergama’ya doğru giderken, ‘keşke bu meclis toplantısına tüm partilerin il başkanları da katılsa’ diye içimden geçirmiştim.

Zira Bergama gerçekten çok büyük bir değer. Maalesef İzmir’den ve Türkiye’den çok dünya için çok büyük bir değer. Neden maalesef diyorum? Çünkü Bergama’nın değerini henüz anlamış ve onu hak etmiş olduğu yere getirmiş değiliz.

Tunç Başkan belli ki dersine önceden çalışmış, Bergama ile ilgili yapmak istediklerini önceden tasarlamıştı. 2500 yıllık amfi tiyatroda çok güzel bir meclis toplantısı gerçekleşti.

Bergama Belediyesinin eski Başkanı Sefa Taşkın, yaklaşık bir saat süren Bergama sunumu yapmadan önce belli ki ben dahil hiç birimiz Bergama’nın ve özellikle de Zeus Sunağının filmlere konu olacak öyküsüne tam olarak vakıf değilmişiz.

Sefa Başkan, Zeus Sunağı’nın Bergama’dan Almanya-Berlin’e oradan Rusya’ya sonra tekrar Berlin’e taşınma öyküsünü anlattığında hem bu öyküyü eksik biliyor olmaktan utandım, hem de ‘inşallah Rusya’dan Berlin’e döndüğü gibi gün gelir Berlin’den de esas yerine vatanı olan Bergama’ya geri döner’ dedim.

Zaten Meclisten de tüm partilerin oybirliği ile bu yönde bir karar çıktı.

İzmir Büyükşehir Meclisi, Başkan Tunç Soyer Başkanlığında yeniden Zeus’u vatanına çağıracak. Bunun için çoban ateşini yakmak üzere de tüm meclis üyelerinin altına imza atacağı bir metin imzalama görevi Bergama’nın Ak Partili Belediye Başkanı Hakan Koştu’ya verildi.

Asklepion’da yapılan toplantıda ilk kez muhalefet yoktu, Zeus Sunağı’nın vatanına dönmesi konusunda ise herkeste aynı heyecan ve kararlılık vardı.

O yüzden o bütün dünyaya ‘Zeus’u vatanı Bergama’ya geri istiyoruz’ haykırışını aktaracak metnin hazırlanmasını Başkan Tunç Soyer, Ak Partili Hakan Koştu’dan rica etti. O da severek kabul etti.

Ayrıca hazırlanacak bu metnin İzmir Büyükşehir Belediyesinin üye olduğu uluslararası tüm platformlara, örgütlere de gönderilmesi kararı alındı.

Bergama Belediye Başkanı Hakan Koştu da aynı amaçla Turizm Bakanı Nuri Ersoy nezdinde girişimlerde bulunduklarını, Bakanlığın da harekete geçeceğini söyledi.

Diyorum ya ilk kez muhalefetsiz bir meclis vardı. Başkan Tunç Soyer, Koştu’ya ‘bir komisyon oluşturup, bir kez daha Turizm Bakanımızı hep birlikte ziyaret edelim’ dedi.

Bunlar güzel hareketler…

Halka hizmetin, vatana hizmetin, millete hizmetin olduğu yerde siyasetin tüm farklı renklerinden arınabilmesi lazım… Maalesef ülkemizde bu çok alışık olduğumuz bir durum değil ama gerçekte olması gereken budur.

Bergama’nın Zeus’unu görmek için her yıl 1,5 milyon insan Bergama’ya değil de Berlin’e gidiyorsa, o partili bu partili demeden herkesin elini başının altına alıp bi düşünmesi lazım…

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar