Ak Parti Bornova'da ibre Cevdet Çayır'dan yana
Mevlüt DAĞDEVİREN

Mevlüt DAĞDEVİREN

YAŞAMA SANATI

Ak Parti Bornova'da ibre Cevdet Çayır'dan yana

25 Aralık 2020 - 13:41 - Güncelleme: 25 Aralık 2020 - 15:57

Malum Ak Parti Bornova İlçe Başkanı Hasan Ali Karaman, sağlık sorunlarını gerekçe göstererek, görevden çekildi. Yani istifa etti. Tabi istifa mı, görevden el çektirilmek mi bu nokta da net değil! Çünkü henüz Eylül ayının başında Bornova İlçe Kongresi yapılmış ve Karaman tek listeyle girdiği kongreden güven tazeleyerek çıkmıştı. 

Görevden el çektirilme iddiasını güçlendirecek de çok sayıda iddia-söylenti var. Ancak, yıllarca Ak Parti Teşkilatlarında önemli görevler üstlenmiş bir ismin, kendini bu kadar hızlı harcatması üzücü... Oysa tam da yıllardır edindiği deneyimleri partisinin hizmetine sunmak üzere görev üstlenmiş, yetki verilmişken... Hasan Ali Karaman'ın Bornova İlçe Başkanlığının bir hayal kırıklığı ile son bulduğunu söylemek haksızlık sayılmamalı...

Karaman'ın istifasının ardından özellikle kamuoyunun şaşkınlıkla izlediği bir süreç başladı. Bir, üç, beş değil; tam 12 isim bu koltuk için bir şekilde aday olduğunu veya 'görev verilirse' kaçınmayacağını açıkladı, kimi kamuoyuna kimi de yakın çevresine eşine, dostuna... Bu 12 ismin büyük çoğunluğunun Hasan Ali Karaman'ın yönetim kurulundaki isimler olması süreci daha da ilginç hale getiriyor. 

Yerel seçimlerde Bornova Belediye Başkan Aday Adaylığı için bile bu kadar isim ortaya çıkmamıştı. Açıkçası Ak Parti Bornova'da mevcut durumda, gönlünden geçen veya çevreden destek gören herkes ilçe başkanlığına aday. Sanki ilçe başkanlığı için değil de belediye başkanlığı için aday adaylığı süreci yaşıyor gibiyiz. 

Burada Ak Parti İl Yönetiminin yada Genel Merkez Teşkilat Başkanlığının süreci yönetirken, zamana yayarak çözme yoluna gitmesi de aday sayısının artmasında etken oldu. Ne olacağını da önümüzdeki günler gösterecek. Önce komisyon oluşturulacak, bu komisyon aday olan isimlerle ilgili araştırma yapacak ve yazacağı raporla birlikte 3 ismi Genel Merkez Teşkilat Başkanlığına önerecek. 

Peki kimlerin isimleri geçiyor bir bakalım; 
1 - Abdullah Seven - Önceki ilçe yönetiminde başkan yardımcısı
2 - Ahmet Koyuncuoğlu - Mevcut yönetimde
3 - Cemil Tomakin - Mevcut yönetimde Başkan Vekili
4 - Cengiz Baştürk - Mevcut Yönetimde Başkan Yardımcısı
5 - Cihan Dağlıer - Meclis Üyesi
6 - Ayşe Cankurtaran - İl Yönetim Kurulu Üyesi
7 - İhsan Yılmazoğlu - Mevcut yönetimde
8 - Kamber Eren Vardar - Eski ilçe yönetim kurulu üyesi
9 - Koray Toprakçı - Mevcut yönetimde 
10 - Levent Taşer - Mevcut yönetimde ilçe sekreteri
11 - Musa Çevik - Eski ilçe başkanı, eski il yöneticisi, milletvekili adayı, Mevcut yönetimde Teşkilat Başkanı
12 - Salih Bölük - Eski meclis üyesi

Ancak bu kalabalık listeye rağmen, kulağıma gelen şeyler var. Ak Parti İzmir milletvekilleri dahil bir çok kişinin yeniden görev verilmeyerek eski İlçe Başkanı Cevdet Çayır'a haksızlık yapıldığını düşünüyor. Üzerinden bu kadar zaman geçmesine karşın Çayır için olumsuz konuşulan bir şey yok. 

Çayır'ın ilçe başkanlığı döneminde sevecen tavırları, mütevaziliği ve sempatisi ile aslında teşkilatta önemli bir uyum sağladığı bugün daha iyi anlaşılıyor. Bildiğim kadarıyla bugünlerde Cevdet Çayır'ı arayarak, bu yazdıklarımı hatırlatan bir çok önemli isim de var. 

İster istemez Ak Parti Bornova'da Cevdet Çayır'a bir dönem daha görev üstlenmesi tebliğ edilebilir. Zaten bu süreçte iyice dağılmış olan Bornova teşkilatlarını da ancak Çayır gibi herkesle kolay iletişim kurabilen, sevilen bir isim yeniden topalayabilir. 

Tabi Bornova ilçe için konuşulan bir şey daha var. Motivasyonu dağılan teşkilatı toplamakla birlikte yeni atanacak başkanın küskünleri de yeniden teşkilatın sinerjisine dahil etmesi beklenecek. Bütün bu koşulları düşününce de Cevdet Çayır ismini yeniden duyma olasılığımız güçleniyor. 


 

YORUMLAR

  • 1 Yorum

Son Yazılar