AK Parti Büyükşehir Grubunda 'Mart' sancısı
Mevlüt DAĞDEVİREN

Mevlüt DAĞDEVİREN

YAŞAMA SANATI

AK Parti Büyükşehir Grubunda 'Mart' sancısı

16 Kasım 2019 - 11:44 - Güncelleme: 16 Kasım 2019 - 11:58

Ak Partinin İzmir Büyükşehir Belediye Meclis Grubu, eski İl Başkanı Aydın Şengül, meclis üyesi aday listelerinde belirleyici olduğu için 'Şengül' ağırlıklı olarak şekillenmişti. 

Ancak seçimlerin hemen ardından Aydın Şengül istafa ettiği için de Büyükşehir Meclis Grubuna istediği şekli verememişti. 
Şengül'ün ani istifası ile konuya müdahil olan Ak Parti Genel Başkan Yardımcısı Hamza Dağ, Bayraklı eski ilçe Başkanı Avukat Özgür Hızal'ın Grup Başkanvekili, Fatih Taştan'ın da Grup Sözcüsü olarak görevlendirilmelerini sağlamıştı. 

Ancak ne Aydın Şengül, ne de ekibi bu son dakika müdahalesinden hoşnut olmadı ve 2020 Mart ayında yapılacak Grup Başkanvekili ve Grup Sözcüsü seçimlerinde rövanşı alma hesabına giriştiler. 

Bu nedenle Ak Parti İzmir Büyükşehir Grubu'nda hep parçalı bir görünüm ortaya çıktı. 2020 Mart ayı yaklaştıkça da çatlak sesler daha yüksek çıkmaya başladı. 

Nihayetinde dün yapılan İzmir Büyükşehir Belediye Meclis oturumuna Ak Parti Grubu, 10 dakika gecikme ile katılabildi. 

Edindiğimiz bilgilere göre Ak Parti Grup toplantısında çok sayıda meclis üyesi olup bitenlerden rahatsız olduğunu dile getirdi. Meclis üyeleri kendi seçildikleri ilçelere ilişkin konuların dahi kendilerine haber verilmediğini Grup Başkanvekili Özgür Hızal'a aktardılar. 

Açıkçası Ak Parti Grubunun 'Şengül' tarafı, şimdiden Özgür Hızal'ı yıpratmaya başladılar. Grup içindeki muhalifler Hızal'ın bireysel hareket ettiğini iddia ediyorlar. 

İSTANBUL'DAKİ ARSA STRATEJİSİ TUTMADI
Ak Parti Grubunun dünkü grup toplantısını uzatan ikinci konu ise İzmir Büyükşehir Belediyesinin İstanbul Beyoğlu'nda varlığı tespit edilen ve Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer'in satış kararı aldığı arsa oldu. Grup, satışa engel olmak için bir kaç strateji belirledi. Nihayetinde Meclis toplantısında sıra Beyoğlu'ndaki arsanın satış önergesine geldiğinde de bu hazırlıklar ortaya çıktı. 
Ak Partili üyelerden Erhan Çalışkan, Hakan Yıldız, Hüsnü Boztepe tek tek çıkıp, bu arsanın neden satılmaması gerektiğini anlattılar. Son olarak da Grup Başkanvekili Özgür Hızal, kendi grubunun tezlerini destekleyen bir konuşma yaptı. 
Ancak, buna rağmen önerge CHP ve İyi Parti'nin kabul oyları ile meclisten oyçokluğu ile geçti. Dolayısıyla İstanbul'daki arsanın satışı önünde herhangi bir engel kalmadı. 
Bütçe görüşmeleri dolayısıyla bu ay İzmir Büyükşehir Meclisinde yoğun bir mesai yaşanacak, ancak her meclis oturumu Ak Parti Grubundaki çatlağı da büyüteceğe benziyor.

BÜYÜKŞEHİR 20-25 KİŞİLİK KADRO MU VERDİ?
Tabi çatlak oluşmaya başlayınca bu çatlaktan çarpıcı iddialar da sızmaya başlıyor. Bu iddiaların en ilginci ise şu; İzmir Büyükşehir Belediyesi Ak Parti Grubuna İzmir Büyükşehir Belediyesinde 20-25 kişilik iş sözü verdi. İddialara göre Ak Parti Grubuna tanınan bu kadro hakkını Grup Başkanvekili Özgür Hızal, meclis üyeleri ile paylaşmadan kendisine yakın isimler için kullandı. 
Tabi bu kanıtlanmaya muhtaç bir iddia, ancak Ak Partili bazı meclis üyeleri şimdi bu iddianın izini sürüyor ve bunun bir gerçekliği olup olmadığını araştırıyorlar. 
 
ŞENGÜL TOPA GİRDİ
Eski İl Başkanı Şengül'ün şimdiden bazı meclis üyeleri ile bire bir görüşmeler yaptığı ve Mart ayında yapılacak seçimlere ilişkin destek toplamaya çalıştığı da gelen iddialar arasında...
Tabi bu iddialara karşılık Ak Parti İzmir İl Başkanı Kerem Ali Sürekli'nin yada Genel Başkan Yardımcısı Hamza Dağ'ın veya hala İzmir'deki işini yarım bırakmayacağı söylenen Eski Bakan Nihat Zeybekçi'nin bu konuda alacakları tavır da tartışmanın gidişatını belirleyici olacak. 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar