Bu kış korkuları da koronayı da yenmek mümkün
Mevlüt DAĞDEVİREN

Mevlüt DAĞDEVİREN

YAŞAMA SANATI

Bu kış korkuları da koronayı da yenmek mümkün

13 Ekim 2020 - 11:52

Malum mevsim kışa doğru adım adım yol alıyor. Tüm dünyayı kasıp kavuran korona virüs pandemisinden dolayı hiç kimse sonbaharın romantizminden söz etmiyor. Doğal olara tüm dünya gibi bizde de gündem aşı, ilaç çalışmaları...

Kış yaklaştıkça artan 2. dalga korkularına bugünlerde, bu korkuyu daha da arttıran bir madde daha eklendi. 
Kış demek, doğal olarak grip ve nezle demek. Peki her nezle veya grip olan korona korkusu mu yaşayacak? Her nezle ve grip hastası hastanelere koşup sağlık sistemini mi kitleyecek noktaya getirecek. 

Ülke olarak elimizde ne kadar grip aşısı var ya da kaç milyon adet aşı sipariş ettik? 
Sipariş ettiğimiz grip aşıları talebe yetecek mi? 

Ülke olarak panik yapmayı da biraz severiz. Sağlık ve pandemi eksenli olarak bütün bu korkular üzerine akıp giden bir ülke gündemi var. 

Aslında bu durumu fırsata çevirmek mümkün diye düşünenlerdenim.

Pandemi bize zor da olsa bir maske takma alışkanlığı kazandırdı. Her ne kadar hala sokaklarda maskesiz dolaşan tonla adem evladı olsa da... Büyük çoğunluk maske kuralına uyuyor. 

Bu maske takma zorunluluğunu tüm kış sürdürebilirsek; devletin ilgili kurum ve kuruluşları da bu konuda sık denetimden vazgeçmezse, Türkiye bu kışı en az nezle, grip ve benzer bulaşıcı hastalıklardan çok az etkilenerek atlatabilir. 

Çünkü maske sadece korona virüsünün bulaşmasını önlemiyor. Maske demek ağız ve burun yoluyla bünyemize giren onlarca virüse, hastalığa karşı muazzam bir koruma demek.

Dolayısıyla bir kez daha vurguluyorum Türkiye, grip ve nezle gibi mevsimsel hastalıklarda son on yılların en iyi kışını geçirebilir. 

Bu noktada belki biraz maskelerin kalitesine de değinmek lazım. Yazın kalın maskeler takmak gerçekten güçtü. 40 dereceleri bulan sıcakta maske ile uzun süre durmak işkence gibiydi. 

Ama artık havalar serinledi, hatta soğuyacak. Artık virüs geçirgenliği daha az kalın maskeler üretilebilir ve bunlar hızlı bir şekilde piyasaya sürülebilir. 

Bu kalın maskeler aynı zamanda birer atkı görevi de görerek daha az üşümemizi, daha az soğuk almamızı sağlayarak, bizleri virüslerle birlikte bir nebze soğuktan da koruyabilir.

Bu maske olayına sıkı sıkıya sarılırsak inanın aşı ve ilaç beklemeden en başta korona virüs ile sonrada sırası ile grip ve nezle gibi kış hastalıklarından korunabilir, sağlık harcamalarını ülke genelinde düşürebilir, konforlu ve huzurlu bir kış geçirebiliriz. 

Bu yazdıkarıma sizler de inanıyorsanız çözüm kolay, maskesiz asla sokağa çıkmayın yeter...

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar