BU NASIL ANKET BU NASIL ARAŞTIRMA!
Mevlüt DAĞDEVİREN

Mevlüt DAĞDEVİREN

YAŞAMA SANATI

BU NASIL ANKET BU NASIL ARAŞTIRMA!

20 Ağustos 2020 - 14:59

Buca Belediye Başkanı Erhan Kılıç bir anket yayınladı, memleketin aklı fikri karıştı. 
Güya İzmir'in en başarılı ilçe belediye başkanı Erhan Kılıç imiş. Elbette gönül isterki öyle olsun ama bu biraz gerçekten başarılı olan başkanlara haksızlık değil mi?
Anket ORC Araştırma Şirketinin... Türkiye genelinde nüfusu 10 binin üzerinde olan ilçelerle yapılmış. Toplam 23 bin civarında kişiye sorulmuş... Buca'da 23 bin kişiye değil elbette... Tüm Türkiye'de 23 bin kişi... 

Tabi bu 23 bin kişinin kaç tanesi Buca adına ankete katıldı bilmek mümkün değil. Türkiye'de halen 950 küsür ilçe var, bunların üçte birinin nüfusunun 10 binin altında olduğunu saysak bile geriye ortalama hesap 600 ilçe kalıyor. 23 bini 600'e böldüğünüzde ise 38 gibi bir rakam elde ediyoruz. 

Yani en iyi ihtimalle Buca'dan 38 kişiye soruldu, 'Belediye Başkanını başarılı buluyor musunuz' diye... Onların da hemen hemen hepsi evet çok başarılı diye cevap verdi ve Buca Belediye Başkanı Erhan Kılıç, İzmir'in en başarılı belediye başkanı oldu!!!

Durum size de biraz komik gelmedi mi?

Örneğin temizlik işleri için 47 aracı 15 aylığına 43 milyon liraya kiralayan Buca Belediye Başkanı Erhan Kılıç, 24 Ekim 2019 tarihinde 31 Milyon TL’ye temizlik ve parkların bakımında kullanılmak üzere 68 araç ve yeni iş makinası satın alan Bornova Belediye Başkanı Dr. Mustafa İduğ'dan daha başarılı??? Ki İduğ daha sonra 37 araçlık bir parti daha satın alarak 100'ün üzerinde araç ve iş makinesini belediyenin demirbaşına kaydettirdi. 

Bornova'nın bütçesi güçlüymüş diyerek geçelim. 

Malum bir pandemi dönemi yaşadık. Hepimiz için korkunçtu. Ki halen tüm etkileri ile de devam ediyor. İlk günlerini hatırlıyor musunuz? Bütün dünyanın üzerine büyük bir felaket çökmüş ve hiç kimse ne yapacağını bilmiyordu.
İşte böyle bir dönemde sanki yıllardır bu krizi çalışmış gibi hemen maske üretimine başlayan, ardından siperlik üreterek belediye personeli ile sağlık çalışanlarına dağıtan, bununla da yetinmeyerek Türkiye'de onlarca gönüllü mühendisi bir araya getirerek, Türkiye'nin belki de ilk mobil ventilatörünü üreten Çiğli Belediye Başkanı Utku Gümrükçü'den de daha başarılı... 
Maşallah Erhan Başkan'a... Ne karizma varmış, hizmet üretmeden bu kadar ün yaptıysa, bir de hizmet üretseydi kim bilir neler konuşuyor olurduk. 

Örnekler çok... Mesela Buca kentsel dönüşüm ihtiyacı en fazla olan yerlerden biri... Narlıdere'de kentsel dönüşüm ve gecekonduların ıslahı anlamında büyük başarılara imza atan dönemin Narlıdere, şimdinin ise Konak Belediye Başkanı Abdül Batur, bütün muhalefet ve engellemelere rağmen Gültepe'nin 15 yıldır sürünen kentsel dönüşüm planlarını yaptı. İzmir'in en büyük kentsel dönüşüm hareketlerinden birini başlattı. 

Karşıyaka Belediye Başkanı Cemil Tugay'ın Kent A.Ş.'yi iflastan kurtarmakla yetinmeyip TOKi'nin sattış furyası başlattığı kamu arazilerini ilçeye kazandırmak için neler yaptığını biliyoruz. O borca harca rağmen Ankara'lara gidip 20 milyon liraya bu arazilerden bir tanesini satın aldığını, diğer bir arazi için de kıyameti kopardığına şahit oluyoruz. 

Ama sağolsun anketler başka şeyler söylüyor.

Ama gel gör ki, önceki dönem Buca Belediye Başkanı Levent Piriştina'nın yapılıp henüz tam bitmeden seçime günler kala açılışını yaptığı Buca Çarşı Projesini halen tamamlayamayan Başkan Erhan Kılıç, İzmir'in en başarılısı...

İzmir'in farklı ilçelerinden daha onlarca örnek verip, bu karşılaştırmayı sürdürebilirim. Ama gerek yok....

Mecliste 'şu Buca Belediyesi Hizmet Binasının dış cephe boyasını yenilesek' diyen meclis üyelerine dahi olumsuz cevap veren Başkan Erhan Kılıç, maşallah İzmir'in en başarılısı...

Gerçekten, bütün samimiyetimle istiyorum ki Erhan Kılıç; çalışsın, üretsin, çözüm bulsun, alternatif yaratsın ve İzmir'in en başarılı Belediye Başkanı olsun... İnanın buna bir Bucalı olarak en çok ben sevineceğim. Buca İzmir'in en dertli ilçelerinin başında geliyor. O yüzden Buca için en küçük bir hizmet üretene en başta ben minnettar kalacağım. 

Ancak, tanıtım ve algı çalışması yaparken hakkaniyet ve adalet duygusunu da incitmemek lazım. 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar