Büyükşehir meclisinde hoşgörü işledi demokrasi kazandı
Mevlüt DAĞDEVİREN

Mevlüt DAĞDEVİREN

YAŞAMA SANATI

Büyükşehir meclisinde hoşgörü işledi demokrasi kazandı

15 Ekim 2020 - 13:13

İzmir Büyükşehir Meclisinde son birkaç aydır zaman zaman gizli zaman zamanda açık bir gerilime sahne oluyordu.

Ak Parti Grubunun meclis toplantısını terk etmesine kadar varan gerilimlerden söz ediyoruz. Gerilimin nedeni neydi peki?

Ak Parti ve mecliste grubu bulunan Cumhur İttifakı partileri gündem maddeleri görüşülüp, bu bölüm tamamlandıktan sonra İzmir’in sorunları veya kentin siyasi gündemleri üzerine konuşmak, eleştirmek, görüş bildirmek veya öneri getirmek istiyorlardı.

Meclis Başkanı Tunç Soyer’in tahammül sınırlarını zorlayan birkaç gündem dışı konuşmanın da ateşlemesiyle Başkan Soyer, gündem dışı konuşmaları sınırlamak istedi.

Hatta Başkan Soyer, Ekim ayı ilk meclis oturumunda her parti grubundan 3’er kişiye söz vereceğini ardından da meclis oturumunu kapatacağını açıkladı.

Bu duruma karşı Ak Parti Grubu, meclis yönetmeliğinde yer alan bazı hakları kullanarak meclis görüşmelerini adeta tıkama restini çekti. Ak Parti Grup Başkanvekili Özgür Hızal İle Grup Sözcüsü Hakan Yıldız, Başkan Soyer’in bu tutumunu sürdürmesi halinde meclis gündemindeki her maddenin ayrı ayrı görüşülmesini ve her gündem maddesi üzerine görüş bildirilmesini talep edeceklerini açıkladılar.

Her meclis oturumunda yüzlerce gündem maddesinin görüşüldüğünü düşünürseniz, aslında yönetmelik gereği mümkün olan bu yöntemle meclis oturumlarının değil saatlerce, günlerce sürmesi dahi mümkün olabilirdi.

Oysa normal teamülde komisyonlardan incelenip görüş bildirilen gündem maddeleri, önergeler mecliste tek tek yeniden görüşülmüyor, madde numaraları okunarak oylanıyordu. Ak Parti Grubunun her maddenin görüşülmesi resti, gerçekten de fiilen uygulaması çok zor hatta imkansız bir durum gibi görünse de hem Başkan Soyer’in girişimi hem de Ak Parti Grubunun bu girişimi, meclis çalışma yönetmeliğinde yer alan ve yasal olan tavırlardı.

Peki bu çıkmazdan nasıl çıkıldı?

Başkan Soyer ile Ak Parti Grubu arasında meclisi kitlemeye götürebilecek bu restleşme elbette İzmir’in kendine has uzlaşı kültürü ile dünkü meclis oturumunda aşıldı.

Önce CHP ve AK Parti Meclis Grup Başkanvekilleri ile Grup Sözcüleri bir araya geldiler. İzmir’in o kendine has hoşgörü iklimi içinde soruna çözüm buldular.

Bu çözüme göre Başkan Soyer, mecliste konuşmaları sınırlandırmayacak, meclis üyeleri de İzmir gündeminin çok dışına çıkmadan, meclisi ve Büyükşehir Meclisini sosyal medya üzerinden canlı olarak izleyen İzmirlileri gereksiz meşgul etmeden, görüş, öneri ve düşüncelerini dile getirmeye devam edecekler.

İşte bu uzlaşı kararının ardından ilk adım Ak Parti ve MHP Grubundan geldi. Ekim ayı ikinci oturumunda gündem maddeleri ile önergeler üzerindeki görüşme ve oylama yaklaşık 20 dakikada tamamlandı. Hemen ardından Başkan Tunç Soyer, parti grup başkanvekillerine, grup sözcülerine ve meclis üyelerine konuşma talepleri olup olmadığını sordu.

Ancak başta Ak Parti Grup Başkanvekili Özgür Hızal ile Grup Sözcüsü Hakan Yıldız olmak üzere gruplar tek tek Başkan Soyer’e teşekkür ederek, gündem dışı konuşmak istedikleri bir konu bulunmadığını ilettiler.

Böylece İzmir Büyükşehir Meclisinin son yıllardaki en kısa meclis oturumu gerçekleşti. Başkan Tunç Soyer de bütün parti gruplarına ve meclis üyelerine teşekkür ederek, bugüne kadar gösterilen demokratik olgunluğu ve meclisteki hoşgörü ortamını da gözeterek, konuşma sınırlamasından vazgeçildiğini açıkladı.

İzmir’in en üst yönetim organı olan Büyükşehir Meclisinde demokrasinin, hoşgörü ve uzlaşı kültürü ile harmanlanarak işlemesi açıkçası güzeldi ve İzmir’e de yakıştı.

O yüzden bir kez daha hatırlatmakta fayda var; önemli olan hiç sorun çıkmaması değil, hayatın doğası gereği hayatın her alanında her anında sorunlar çıkabilir, önemli olan sorunlara sağlıklı çözüm yöntemleri geliştirmek, birlikte hareket ederek sorunu büyütmek yerine, etkin çözümler geliştirmektir.

İzmir’in demokrasi iklimini bu yüzden çok seviyorum…

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar