DOKTOR BO NE?
Mevlüt DAĞDEVİREN

Mevlüt DAĞDEVİREN

YAŞAMA SANATI

DOKTOR BO NE?

30 Ağustos 2019 - 13:10 - Güncelleme: 15 Eylül 2019 - 16:05

Cem Yılmaz'ın ünlü cips markası reklamındaki klasik cümlesi, hatırlarsınız. Doktor bone? İsteyen, 'doktor bu ne' olarak anlıyor isteyen de 'doktor kafanda neden bone yok' şeklinde...

 

Neyse zaten konumuz da bu değil. 

Ancak geçtiğimiz günlerde İzmir Gazeteciler Cemiyetinin alışık olduğumuz mail hesabından tüm gazetecilere bir basın daveti düştü. 

 

O maili gördüğüm de direkt aklıma işte o söz geldi. Dedim doktor bone?

 

İzmir Gazeteciler Cemiyeti, hayvan hakları konusunda faaliyet gösteren bir STK'nın, bir etkinliğine basın mensuplarını davet ediyordu. 

 

Üstelik bu davet, İzmir'deki CHP'li Bornova Belediyesine karşı eylem çağrısıydı...

 

Daha da doğrusu eylem çağrısı belediyedeki veteriner müdürüne karşı yapılıyordu.

 

Açıkçası 'biz bu veteriner müdürünü istemiyoruz' eylemiydi bu...

 

Hayvanseverlerin bu eyleminin en ufak eleştirilecek yanı yok. Ben işin bu kısmında değilim. 

 

Onlar doğal olarak, hayvanlarla ilgili kusur veya eksik gördükleri yerlerde, tepkilerini ortaya koyuyor, gerektiğinde de bunu eyleme döküyorlar.  Hatta ülkemizde misyonlarına en uygun hareket eden, en samimi davranışları ortaya koyan STK'ların başında hayvanseverlerin kurduğu örgütler geliyor. 

 

Ancak İzmir Gazeteciler Cemiyetinin üstüne hiç bir açıklama yazmadan bu eylem çağrısını paylaşması bana çok ilginç geldi. Bu bir açılım mıydı?

 

Zira İzmir Gazeteciler Cemiyetinin, en azından benim tanık olduğum yakın tarihinde böyle bir davetiyle karşılaşmamıştım. 

 

Günlerdir, birisi çıkar, bizim de algılayabileceğimiz cümlelerle bir açıklama yapar diye bekledim ama nafile...

 

İzmir Gazeteciler Cemiyeti, basına yönelik olmayan, basın hak ve özgürlüklerini ilgilendirmeyen bir konuda neden taraf olmuştu?

 

Üstelik, hayvan haklarına yönelik açık, yaygın ve acil müdahale gerektiren bir ihlal durumu ortada olmadan neden bir belediyeye karşı eylem daveti yapıyordu. 

 

Neyse, büyüklerimizin vardır bir bildiği diyerek susalım ama basının bu kadar yoğun sorunlar yaşadığı bir dönemde İzmir Gazeteciler Cemiyetinin enerjisini farklı alanlara yönlendirmesi de manidar...

 

Her zaman bilirsiniz işte 'bir ihtimal daha var' demek lazım. Belki gerçekten bu durumu anlamlı kılacak bir ihtimal daha vardır ama ben o ihtimali bulamayınca şuraya bir not bırakayım dedim. 

 

Bir kez daha tekrarlıyorum, hayvan hakları örgütlerine saygım sonsuz, ancak İzmir Gazeteciler Cemiyetinin işi CHP'li ya da AKP'li bir belediyeye karşı insanları eylem yapmaya çağırmak olmamalıdır.  

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar