Ey Başkanlar! Yatırım için tren kaçmasın!!!
Mevlüt DAĞDEVİREN

Mevlüt DAĞDEVİREN

YAŞAMA SANATI

Ey Başkanlar! Yatırım için tren kaçmasın!!!

17 Şubat 2020 - 18:50 - Güncelleme: 18 Şubat 2020 - 18:18

31 Mart seçimleri üzerinden neredeyse bir yıl geçti. 
İzmir özelinde baktığımızda ciddi yatırım projelerine başlayabilen belediyese sayısı bir elin parmakları kadar bile değil.
Bugüne kadar ne yaptılar diye baktığınızda ise
Çoğunlukla belediyelerini borç ödeyebilir durumu getirmeye çalıştılar.
Hatta bazıları hala maaş ödeme noktasında bir düzen yakalayabilmiş bile değil.
Evet festival çok, seminer, konferans, panel, söyleşi çok.
Ancak doğrudan vatandaşın günlük sorunlarını çözmeye yönelik projelerde henüz belirgin bir hareket göremiyoruz. 
Malum kentin alt yapısına ilişkin projeler bugünden yarına hemen olabilen şeyler değil.
Proje aşamaları var, hatta projeden önce imar düzenlemeleri gerektirdiğinden daha proje ihalesine çıkmadan harcamanız gereken 6 ay 1 yıl gibi bir süreye ihtiyaç duyuyorsunuz. 

Dahası var, proje ihalesi derken yapım ihalesi ve her ihale sürecinde itirazlar, Kamu İhale Kurumu süreci vs...
Demem o ki vatandaşın belediye başkanlarının esas performansını görüp test edebileceği projeler öyle çok kısa zamanda ortaya çıkmıyor.

Kaldı ki bir projeye başlamak, vatandaş açısından o projenin biteceği anlamı da taşımıyor. Malum burası Türkiye, ne görkemli açılışlarla başlayıp, bitmeyen, bitemeyen projeler var. 
Dolayısıyla vatandaşın başkan olarak sizin performansınızı puanlaması için projeyi bitirip hizmete sunmanız gerekir. 

Peki dönüp baktığımızda belediye başkanlarının önünde böyle bir süre var mı?
Şuanda var ama eğer biraz daha gecikirlerse ne kadar istekli olurlarsa olsunlar, ne kadar kaynağını hazır tutarlarsa tutsunlar, başladıkları projelerini bitiremeyecekler.
Seçimlerden 6-8 ay önce yapılan temel atma törenlerini hatta açılışları dahi vatandaşın samimi görmediğini hepimiz biliyoruz. 

Öyleyse yönettiği ilçeye gerçekten hizmet etmek isteyen, kendinden bir imza bırakmak isteyen başkanların, artık kalıcı projelere başlaması gerekiyor. 
Yoksa sizin personelin maaşını düzenli verebiliyor olmanız, bolca festival veya seminer, konser, söyleşi düzenlemeniz maalesef size artı puan yazmayacaktır.
Siyaset yolunda daha uzun yıllar yürümek istiyorsanız, bu ülkeye, bulunduğunuz ilçeye, bin bir umutla size oy vermiş insanlara hizmet etmek istiyorsanız, bütün bahaneleri bir kenara bırakıp, tez elden kalıcı işlere girişmeniz gerekiyor. 

Aksi takdirde özellikle biz basın mensupları biliyoruz ki 5 yıl, ki şu anda geriye kalan 4 yıl, çok hızlı gelip geçiyor. Seçimlere son bir yıl kala ise zaten bırakın karşınızdaki muhalif partiyi, sizin koltuğunuzda gözü olan kendi partidaşlarınız sizi yıpratmaya başlayacaktır. Şurada elinizde temiz bir 2 yıl olduğunu hesaba katarak işe sarılmanız sizlerin yararına olacaktır. 
Benden hatırlatması....

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar