İBB'DE İLK MECLİSİN ŞİFRELERİ
Mevlüt DAĞDEVİREN

Mevlüt DAĞDEVİREN

YAŞAMA SANATI

İBB'DE İLK MECLİSİN ŞİFRELERİ

16 Nisan 2019 - 11:41 - Güncelleme: 16 Nisan 2019 - 11:47

İzmir Büyükşehir Belediyesi, Tunç Soyer’in başkanlığında ilk meclisini gerçekleştirdi.

Doğal olarak gündemi oldukça yoğundu. Her şeyden önce Meclis Başkan Vekilleri, Encümen ve komisyon üyelerinin seçimleri yapıldı.

CHP’nin Grup Başkanvekili Mustafa Özuslu olurken, Ak Partinin Grup Başkanvekili son dakika çalımı ile Özgür Hızal oldu. Zira Aydın Şengül, Grup Başkanvekilliği için Hakan Yıldız’ı hazırlamış, ancak Şengül’ün istifası ile birlikte AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hamza Dağ devreye girerek Grup Başkanvekili olarak Özgür Hızal ismini kabul ettirmişti.

Kurulan komisyonların CHP’li üyelerine baktığımızda ise sanki Konak ve Bayraklı ağırlığı vardı. Elbette çok sayıda komisyon var ve her birine 9’ar üye seçildi.

DEMOKRATİK BAŞLADI

İlk meclisin bir diğer özelliği ise demokratik bir havada başladı. Buna Tunç Soyer farkı mı demek lazım yoksa ilk meclis hoşgörüsü mü bilemem. Onu zaman içinde göreceğiz.

Ak Partili iki meclis üyesinin birer yeni komisyon kurulması önerileri, hem Başkan Tunç Soyer hem de CHP Grubu tarafından samimi bir destekle karşılandı.

Kendisi de bir engelli olan AK Partili Ahmet Uğur Baran’ın önerisi ile Engelsiz Engelliler Komisyonu kurulurken, bir başka Ak Partili meclis üyesi Fikret Mısırlı’nın önerisiyle de Hayvanları Koruma Komisyonu kuruldu. Her iki komisyon da CHP’nin, İyi Parti ve MHP’nin destek vermesi ile oybirliği ile meclisten geçerek, hayat buldu.

Tunç Başkan’ın Ak Parti grubuna tek jesti bu da değildi. Kuş Cenneti Koruma Kuruluna normal şartlarda sadece CHP üye verebiliyorken; Ak Parti Grup Başkanvekili Özgür Hızal, 12 üye seçilecek kurula AK Partiden de üye yazılmasını talep etti.

Başkan Soyer, bu talebi de olumlu karşıladı.

SİYASET MECLİSİ Mİ HİZMET MECLİSİ Mİ?

Kafalardaki en büyük soru işareti ise şu; 5 yıllık yeni bir döneme başlayan İzmir Büyükşehir Belediye Meclisi; CHP ve muhalefetteki Ak Partinin siyasi mücadelesine, bir birini karşılıklı olarak yıpratma gayretlerine mi sahne olacak yoksa İzmir ve İzmirlinin ihtiyaç duyduğu hizmetler için bir işbirliğine mi?

İşte esas konu bu!

Çünkü Ak Parti iktidarda olan parti, CHP’de İzmir’in iktidarında ve her iki partinin de elinde çok önemli kaynaklar var. İki grup İzmir’in acil ve öncelikli ihtiyaçları üzerinde anlaşır ve uzlaşırsa, CHP’nin İzmir Büyükşehir Belediyesinin bütçe ve imkanları ile Ak Partinin de iktidarın bütçe ve imkanlarını zorlayarak, İzmir’e yapabilecekleri çok şey var.

Kocaoğlu döneminde biz bu uzlaşmayı neredeyse hiç göremedik. Görebildiklerimiz de sadece lafta kaldı. Zira ne Ak Parti grubu ne de CHP’li Başkan ve Grubu samimi bir işbirliği yönünde yeterli çabayı göstermedi.

O yüzden de İzmir’in en önemli projeleri hep kaplumbağa hızı ile ilerledi.

İzmir halkı adına beklentimiz yeni dönemde İBB Meclisinin İzmir için kusursuz bir işbirliği ortaya koymasıdır. Zira o koltuklar geçici ama İzmir bizim ve gelecek nesiller için kalıcıdır…

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar