İZMİR İÇİN GÜÇLÜ BİR KADIN ADAY PROFİLİ: DR. TÜRKAN...
Mevlüt DAĞDEVİREN

Mevlüt DAĞDEVİREN

YAŞAMA SANATI

İZMİR İÇİN GÜÇLÜ BİR KADIN ADAY PROFİLİ: DR. TÜRKAN BAŞYİĞİT

17 Kasım 2018 - 18:49 - Güncelleme: 17 Kasım 2018 - 19:00

Bir süre önce Cumhuriyet Halk Partisinin İzmir’de en az 6 kadın Belediye Başkan Adayı göstereceği gündeme düşmüş ve Parti Genel Merkezinden de bu iddiaya bir yalanlama gelmemişti.

Ben de İzmir’de sürpriz kadın adaylar kimler olabilir diye araştırmalara başlamış ve daha önce İzmir Büyükşehir Belediye Meclis Üyesi Filiz Ceritoğlu Sengel ile Çiğli Belediye Başkan Yardımcısı Tülin Koç’un kariyerlerine ve potansiyellerine dikkat çekmiştim.

O yazıma çok olumlu tepkiler aldım, çok güzel geri dönüşler oldu. Nihayet bugün adını andığım iki ismin iddialı bir şekilde siyasetin gündeminde olduğunu görüyorum.

Bugün ise yine aktif siyasetin içinde olmayan ancak bu dönem İzmir’in bir ilçesinden başkan adayı olarak görebileceğimiz başka bir isim var.

Gerçekten potansiyel kadın adaylara göz gezdirdiğimizde görüyoruz ki aslında CHP bu yönüyle çok şanslı…

Farkında oldukları yada olmadıkları çok güçlü kadın profillerine sahip… Henüz resmi görevinden istifa etmediğini öğrendiğim o güçlü potansiyel adaylardan biri de Dr. Türkan Başyiğit…

Kamuoyu bu ismi fazlasıyla aslında duydu ve tanıyor.

Türkan Başyiğit’in neden güçlü potansiyel adaylardan biri olduğunu ise aslında kariyeri ve bugüne kadarki çalışmaları ortaya koyuyor.

Peki daha detaylı tanımak için kimdir Dr. Türken Başyiğit?

Başyiğit, 7 Ocak 1969 İzmir doğumlu. Yani o bir İzmirli…

1989 yılında Dokuz Eylül Üniversitesi Buca Eğitim Fakültesi Tarih Bölümü’nden dönem ikincisi olarak mezun oldu.  1990 yılında, Dokuz Eylül Üniversitesi Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Enstitüsü’nde araştırma görevlisi oldu.

Aynı enstitünün 1992 yılında “Cumhuriyetin İlk Yıllarında Türkiye’de Köy, Köylü Sorunu ve Köy Kanunu” teziyle yüksek lisans, 1997’de “Cumhuriyet Döneminde Türkiye’de Köylü Politikası 1923-1950” teziyle doktora programlarını bitirdi.

Dr. Türkan Başyiğit “Yüksek Lisans” ve “Doktora” programlarında ders vermeye başladı. “Cumhuriyet Dönemi Tarihçiliği ve Kaynakları”, “Atatürkçü Düşünce Sistemi” ve “Atatürk Dönemi Kültür Sanat Politikaları ile Türk Eğitim Tarihi”  derslerini verdi.

8.  Beş Yıllık Kalkınma Planı’nda Kırsal Kalkınma Komisyonunda Raportör olarak görev aldı.

CUMHURİYETE KANAT GERENLER ÖDÜLÜ SAHİBİ

Cumhuriyetin 80. Yılında Cumhuriyete Kanat Gerenler Başarı ve Hizmet Onur Ödülü’nü aldı. Çamlaraltı Koleji tarafından verilen “Kentimizde Cumhuriyete Sahip Çıkanlar” ödülü, 2017 yılında Cumhuriyet Kadınları Derneği tarafından 2016 yılında “Cumhuriyete ve Atatürk’e sahip çıkanlar” ödülünü aldı.

Balçova Atatürkçü Düşünce Derneği Başkanlığı, Balçova Demokratik Kitle Örgütleri Platformu sözcüsü, Türk Eğitim Vakfı yürütme kurulu üyesi görevlerinde bulundu.

Akademik çalışmalarının yanında aslında o aynı zamanda bir ekran yüzü… SKY, Ege TV, İzmir TV, Yeni Asır TV de programlar yaptı. 2007-2010 yılları arasında İzmir Ekonomi Üniversitesi’nde misafir öğretim üyesi olarak Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi dersi verdi.

Dr.Türkan Başyiğit’in, Atatürk, Türkiye Cumhuriyeti Tarihi, Türkiye’nin modernleşmesi, kırsal kalkınma gibi konularda çeşitli kitap dergi ve ansiklopedilerde yayınlanmış çok sayıda makalesi bulunuyor.

2023’ün gençleri için yazılmış Çocuk Atatürk-Büyük Atatürk kitabı da Aydın, Atatürkçü ve Cumhuriyet kadını sıfatını perçinliyor.

YORUMLAR

 • 4 Yorum
 • Onur Erbay
  1 yıl önce
  Çok değerli bir Cumhuriyet kadını ve ögrencisi olmaktan gurur duyduğum kıymetli bir akademisyen o*** Türkan hocamı siyesetin içinde de görmek hele hele İzmir de bir belediye başkanı olarak görmek bizi ziyadesiyle mutlu edecektir. Onun başarılı bir belediye başkanı olacağına inancım tamdır.
 • Mesude Öney
  1 yıl önce
  Cumhuriyet ve Atatürk'e sahip çıkanlar ödülünü veren dernek başkanı olarak bu haberi okumaktan çok mutluyum. Yolu ve şansı açık olsun
 • Abdulmuttali Ertuğrul
  1 yıl önce
  Bencede Türkan hanim İzmir Büyük şehir Belediye Başkanlığın a yakışır. Aziz Kocaoğlu na 10 basar İzmirliler için bir şansdir.Keşke olsa cehepe doğru bir karar vermiş olur.
 • Nesrin yüce
  1 yıl önce
  Çok başarılı olacağına inanıyorum genç dinamik ve dürüst bence artık belediye başkanları gerçek İzmirli ve kadın olmalı diyerek başarılar diliyorum

Son Yazılar