İzmir trafiğine nefes aldırır
Mevlüt DAĞDEVİREN

Mevlüt DAĞDEVİREN

YAŞAMA SANATI

İzmir trafiğine nefes aldırır

01 Ağustos 2020 - 14:29

Buca-Otogar bağlantı yolu uzun zamandır İzmir'in gündeminde... Yapıldı yapılacak, derken. Aziz Başkan döneminde proje start aldı. 

Aslında konuşulduğundan çok büyük bir fonksiyona sahip olan Buca-Otogar bağlantısı, sadece Buca ile ilişkilendirilmeyecek çok önemli bir proje... İzmir'in şehir içi trafiğine büyük oranda nefes aldıracak bu yol aynı zamanda acil ve afet durumlarında da İzmir'in yaşam damarlarından birini oluşturacak.

Bu projenin bir diğer önemi ise Konak tünellerinin kent trafiğine katkısını arttırması... Zira Konak tünelleri ile birleşen bu yeni aks ile yarımada tarafından gelen trafik, Çankaya, Alsancak, Bornova'ya uğramadan otogar tarafındaki çevre yollarına aktarılmış olacak. 

Buca'nın uzun yıllardır trafikle yaşadığı sorunu zaten bilmeyen yoktur. Maalesef başkanlar değişse de iktidarlar değişse de Buca'nın trafik sorunu hep baki kaldı. 

Buca trafiğini rahatlatacak projelerin önemli bir kısmı şehrin tam merkezindeki cezaevine takılıp kalıyor. İşin o boyutu hükümetin atacağı adımlara bağlı ve beklemede...

Ancak Buca trafiğini rahatlatacak diğer ayak ise bu Buca-Otogar bağlantısı... İşte o noktada şimdi güzel bir gelişme var. 

Malum projeyi üstlenen firma, ekonomideki istikrarsızlığı ve krizi gerekçe göstererek işi bırakmıştı. 
Pandeminin ekonomi üzerindeki ağır yüke rağmen İzmir Büyükşehir Belediyesi yeniden ihaleye çıktı. 

Dev projenin birinci etabını oluşturan 2 viyadük, 2 karayolu alt geçidi ve 1 üst geçit inşaatının tamamlanması için düzenlenen ihaleye 6 firma teklif sundu. Narlıdere metrosunu pandemi ve ekonomik krize rağmen kayıpsız sürdüren Büyükşehir, umarım aynı performansı bu projede de gösterir. Zira Buca-Otogar bağlantısı da en az Narlıdere metrosu kadar hayati bir öneme sahip.

Tunç Soyer Başkan Bucu-Otogar bağlantı yolunu ardından da Buca metrosunu yaparsa, büyük ihtimalle rahmetli eski Bakanımız Işılay Saygın kadar Buca ile özdeşleşir ve adını Buca'nın belleğine yazdırmış olur.


 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar