İzmir'de iktidar-muhalefet 5 yıl ulaşıma odaklansa!
Mevlüt DAĞDEVİREN

Mevlüt DAĞDEVİREN

YAŞAMA SANATI

İzmir'de iktidar-muhalefet 5 yıl ulaşıma odaklansa!

10 Kasım 2019 - 21:56

Metropol kentlerin en önemli sorunu şüphesiz ulaşımdır. Ulaşım sorununu çağdaş yöntemlerle çözememiş hiçbir kenti, büyükşehir-modern şehir olarak kabul etmek mümkün değil.

Toplu ulaşım denilince de artık doğal olarak raylı sistemler akla geliyor. Metro ve hafif raylı sistemler, tramvaylar toplu ulaşım sorununu çözmede kritik rol oynuyor.

Hala belli sorunlarla gündeme gelse de İzban, Türkiye’nin en uzun şehir içi raylı sistem projelerinden bir tanesi ve taşıdığı yolcu sayısı ile de kentin can damarını oluşturuyor. İzban’da Bergama hedefi ortaya konulurken, metro da aynı başarıyı elde ettiğimizi söylemek güç.

Bugün İzmir Büyükşehir Belediyesinin stratejik planlarında yer almasına karşın bir çok metro projesinden söz dahi edemiyoruz.

Stratejik planda yer alıyor, çünkü işin uzmanları oturup hesap kitap yaptığında İzmir’in bu metro hatlarını yapmadan ulaşımını çözmesi imkansız görünüyor. O yüzden stratejik planda bu ihtiyaçlar ve bu hatlar yer alıyor.

Ancak adından dahi söz edemiyoruz dememdeki sır şu; Buca metrosu için bile İzmir tam 12 yıl Ankara’dan farklı zamanlarda farklı onaylar bekledi.

Nihayet o onaylar geldi de ihale sürecine geçildi.

Sözü şuraya getirmek istiyorum; Narlıdere metrosu ilk kez sorunsuz yürüyen bir raylı sistem projesi olarak göz kamaştırıyor. Aman nazar değmesin! Ancak, İzmir’in metro ve raylı sistem ihtiyaçları Narlıdere ile sınırlı değil.

Buca metrosu yine İzmir Büyükşehir Belediyesinin imkanları ile çalışmaları başladı, yürüyecek.

Ancak şöyle bir sorun var. Bunlar çok büyük projeler… Sadece belediyenin imkanları ile yaptığınızda birkaç metro projesi ömür kadar zaman alabiliyor. Oysa hükümet metro projeleri, finansman modelleri ve tüneller konusunda bir hayli deneyim kazandı.

Bütçesel olarak da eli Büyükşehir’e göre çok daha güçlü…

İzmirli, Büyükşehir Belediyesinin imkanları ile bu devasa ulaşım projelerini bitirmesini beklemese de hükümet de el atsa… En azından Büyükşehir Buca metro hattı ile uğraşırken, hükümet kanadı da başka bir metro hattını yada hafif raylı sistem projesine başlasa… İzmir’de ulaşım ve alt yapı projelerini bir an önce bitirse de çağdaş bir kent olarak, burada yaşayan insanlara daha konforlu bir hayat sunmak için farklı projelere odaklansa olmaz mı?

En nihayetinde İzmir Büyükşehir Belediyesinin kullandığı bütçelerle hükümetin kullandığı bütçeler arasından en küçük bir fark yok. İkisi de halkın vergisi, halkın malı…

Ak Parti İzmir İl Başkanı Kerem Ali Sürekli’ye, Ak Parti İzmir Büyükşehir Belediye Meclis Grubuna bu konuda tarihi bir sorumluluk düşüyor.

Sadece muhalefet yapmak kolay ve keyifli bir iş olabilir ama bu kentin hizmete ihtiyacı var. Halka hizmet yapmak da hangi partiden olursa olsun, siyasetçilerin varlık nedenidir.

O yüzden diyorum ki hükümet ve iktidar en azından İzmir’in alt yapı ve ulaşım projelerinde 5 yıl elele verse, çözülmedik sorun da kalmaz, bitmemiş proje de…

YORUMLAR

  • 1 Yorum
  • Emin Çelikkayalı
    1 yıl önce
    Sayın Mevlüt DAĞDEVİREN Beyefendinin açıklamalarına gönülden katılıyorum ,ancak bu kadar güzel ayrıntılarla anlatabilinirdi İZMİR bu nu hakediyor fazlasıyla çünkü TÜRKİYENİN üçüncü büyük metropol kenti mega kenti trizim ve tarih kokan bir şehir olması itibariyle ,Önemli bir konu da şehirleri kaliteli insanca yaşanabilir kılmak en başta asli görevi o*** seçilmiş bürokratlara büyük görev düşmektedir ,EN başta İZMİR sorunlarının başında ,kentsel dönüşüm uygu***laı konaktan yukarıya bakınca içler acısı adeta Terkedilmiş köy,ikiçeşmelik eskicilerinin manzarası acilen başka yere nakledilmli tabiki ömce yer bulumalı ,kemeraltı ,agora etrafı çimentepe kadifekale ,eşrefpaşa hele bu şehir içinde marketlerin ve iş yerlerinin aşırı derecede kamuya ayiy o*** KALDIRIM işkali yapılması halkın çoğunluğu bu konuda şikayetçi ve görmeyen hatta görenlerin bile bazen isyan derecesine gelmesi kimse belediyeden ve kanunlardan üstün değildir yaptırımlarda uygu***malı zamanında boşbırakılmış malesef SAYGILAR:)

Son Yazılar