Menderes ayakta Başkan Kayalar nerede?
Mevlüt DAĞDEVİREN

Mevlüt DAĞDEVİREN

YAŞAMA SANATI

Menderes ayakta Başkan Kayalar nerede?

18 Ocak 2020 - 10:48

İzmir Büyükşehir Belediyesinin ocak ayı son oturumunda Menderes'e yapılacak olan katı atık bertaraf tesisi gündeme geldi. Ak Parti Grubu, Çevre Komisyonunda evet oyu verse de mecliste hayır demeyi tercih ettiler. 

Ancak Ak Partili meclis üyelerinin bu tutumundan daha ilginç olan bir şey varsa o da Menderes'in CHP'li Belediye Başkanı Mustafa Kayalar'ın ve CHP'li meclis üyelerinin o oturumda bulunmamasıydı. 

Düşünün küçük büyük Menderes'te yaşayan herkesin adeta diken üstünde olduğu böyle bir konuda Menderes Belediye Başkanı Mustafa Kayalar ve CHP Menderes Meclis üyeleri yok!

Neden yoksunuz?

Menderes'e katı atık bertaraf tesisi yapılmasını mı protesto ediyorsunuz?
Yok, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer'in söylediği gibi tesis dünyanın en gelişmiş katı atık ayrıştırma ve atıkları değerlendirme noktasında Menderes'e zarar vermeyeceği gibi yarar sağlayacağı düşüncesinde misiniz?

Eğer bu düşüncede iseniz, o zaman o meclise gelip, oradan 'Ey Menderes halkı, ey bize bu görevi bu yetkiyi veren halkımız, biz sizin adınıza yapılacak tesisi araştırdık, yapılan sunumlardan ikna olduk, lütfen rahat olun, endişe etmeyin, bu tesis Menderes'imize büyük katkılar sağlayacak" deseydiniz.

Sizin olmadığınız yerde insanlar, ne düşündüğünüzü tavrınızın ne olduğunu bilemezler. 
O yüzden Ak Partili Meclis Üyesi Erhan Çalışkan da çıkıp bu soruyu sordu. Başkan ve meclis üyeleri nerede dedi.

Çalışkan'a katılırsınız veya katılmazsınız ama bu soruyu sormak onun hakkı...

Çalışkan: "Biz bu tesise karşı değiliz. Ayrıca tesisin AK Parti'nin yıllardır savunduğu yap işlet devret usulü ile yapılmasına da karşı değiliz. Sadece, Menderes halkını bilgilendirmeden ve onların rızasını almadan bu kadar acele ile bu kararı almanıza karşıyız.Aynı tesisi Bergama’da da yapıyorsunuz. Geçen yıl oy birliği ile geçirdik bu kararı... Çünkü Bergama halkı buna hazırdı ve itiraz etmedi. Bergama Belediyesi bildiğiniz gibi AK Partili. 

Bizi Ankara’da Meclis’te çoğunluğumuzu kullanarak istediğimiz kararları halka karşı almakla suçlarken, burada halka rağmen çoğunluğunuza dayanarak karar alıyorsunuz. Söylediğinizle yaptığınızın uyuşmamasındaki samimiyetsizliği takdirlerinize bırakıyorum.Ayrıca size soruyorum. Menderes Belediye Başkanı burada mı, ‘yok’... Menderes ilçesinin CHP'li meclis üyeleri burada mı, yok... Keşke burada olsalardı da konu hakkında ne düşündüklerini öğrenseydik. Onların burada olmamalarının iki anlamı olabilir. Birincisi hayatın olağan akışına aykırı olarak hepsinin aynı anda işi çıkmış olabilir. İkincisi ise bu oylamaya katılıp oy kullanırlarsa, bunu Menderes halkına izah edemeyecekleri içindir. Siz daha kendi belediye başkanınızı ve CHP'li Menderes meclis üyelerini ikna edememişken Menderes halkını nasıl ikna edeceksiniz?" 

İşte mevzu tam olarak bu...

Bu konuda şahsi görüşüm nedir derseniz, onu da anlatayım;

Bence CHP de Ak Parti de bu projenin Menderes'e yapılmasına onay veren tüm meclis üyeleri de yanlış yaptı. 

Önce doğruları sıralıyayım;
Tunç Başkan haklı, bu kentin bir kaç tane katı atık bertaraf tesisine ihtiyacı var.
CHP Grup Başkanvekili Mustafa Özuslu'nun söylediği gibi bu kentte 4,5 milyona yakın insan yaşıyor ve bu insanların her biri, yani her birimiz günde ortalama 1,28 kilogram çöp üretiyoruz. 

Belediye bu çöpleri toplayıp bertaraf etmezse, bir aya kalmadan çöp dağları içinde hepimiz hastalıktan, pislikten kırılır gideriz. 

Bu çöpleri toplayıp bertaraf etmek de yasal olarak belediyenin görevi... Yani İzmir Büyükşehir Belediyesi uzayda, farklı gezegenlerde yer kiralayıp çöpleri oraya gönderemeyeceğine göre, İzmir sınırları içerisinde belli noktalar tespit ederek, çöpleri buralarda toplayacak...

İşte bugün çöp dendiğinde her İzmirlinin tüylerini diken diken eden şey de buydu. İzmir Büyükşehir yıllarca çöpleri topladı ve bir noktaya bıraktı. İşte Harmandalı kabusu böyle oluştu. O yüzden çöp dendiğinde her İzmirli'nin aklına Harmandalı gelir. Harmandalı akla geldiğinde de insanlar o kokuyu ve çöp dağlarını hatırlayıp irite olur. 

Ama İzmir Büyükşehir önceki Başkan Aziz Kocaoğlu döneminde startı verilen, tamamlaması Tunç Soyer'e nasip olan bir adım attı. 

Harmandalı'da çöpler artık ayrıştırılıyor. Depolanıyor, üzerlerine yeşil örtü ile ağaçlandırılıyor. Depolanan çöplerden de enerji üretiliyor. 
Proje başlangıç aşamasında ancak büyük umut veriyor. 

Yeni yapılacak katı atık bertaraf tesislerinin her biri ise Harmandalı'daki bu projeden de çok daha modern olacaklar. 

Yani modern dünyanın çöpünü bertaraf ettiği şekil şemal neyse o şekilde olacak.

Özetle çöpten eskisi kadar korkmaya gerek yok. Ancak neden Menderes yanlış adres?

Şunun için; Menderes İzmir'in en büyük su kaynağı Tahtalı Barajını da sınırlarında barındıran ilçedir ve İzmir'in en önemli turizm akslarından biridir. 

İşte bu nedenle daha doğru bir lokasyon belirlenebilirdi?

Bir de şu hatırlatmaları yapmakta fayda var:

- Menderes'e çöp bertaraf tesisi kurulması planlandığı dönemde Menderes Ak Partili bir belediye Başkanı tarafından  yönetiliyordu. 

- Çöp bertaraf tesisi yıllardır İzmir'in gündeminde ve hangi ilçe seçilse büyük dirençlerle karşılaştı. 
Bugüne kadar defalarca projenin yeri değişti.

- Gelinen noktada Menderes'te CHP'li bir Belediye Başkanı var.

- Ve eğer ÇED olumsuz rapor vermezse, o katı atık bertaraf tesisi oraya yapılacak. Olumsuz rapor çıkarsa, ki İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer de söyledi, o zaman ısrar edilmeyecek ve yeni bir lokasyon için sil baştan başlanacak. 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar