SAHİ BİR KÖRFEZ GEÇİŞ PROJEMİZ VARDI, NE OLDU?
Mevlüt DAĞDEVİREN

Mevlüt DAĞDEVİREN

YAŞAMA SANATI

SAHİ BİR KÖRFEZ GEÇİŞ PROJEMİZ VARDI, NE OLDU?

16 Ekim 2019 - 14:47 - Güncelleme: 16 Ekim 2019 - 14:50

Önceki gün İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer ve İzmir Büyükşehir bürokratları ile Narlıdere metrosunun tünellerine indik. Toplamda 7.2 kilometre uzunluğundaki çift tünelde ekipler yaklaşık 600 metre yol almışlar. Zaten metronun açılış tarihi de 2022'nin sonu olarak planlanmıştı. 
Tunç Başkan, "Aman nazar değmesin bu kadar ekonomik kriz, bu kadar sıkıntı, kamuda bu kadar proje ve yatırım iptali söz konusu iken Narlıdere metrosu programa uygun şekilde ilerliyor" diyerek durumu özetledi. 
Çift tünelin birinde Alman, diğerinde ise Çin yapımı iki köstebek,  literatürdeki ismi ile TBM ( Tunnel Boring Machine) denilen tünel açma makinaları 7/24 çalışıyor.

Projeyi dört gözle bekleyenler arasında da Narlıdere'de ikamet eden vatandaşlarla birlikte Narlıdere Belediye Başkanı Ali Engin de var. 
Başkan Engin, bu heyecanını tünel gezisi boyunca sık sık dile getirdi. Narlıdere 2022 sonunda metroya kavuşuyor derken de bir hatırlatma yapmayı da ihmal etmedi. 
'Bir de denizin altından karşıya bağlansaydık' dedi.

Kast ettiği şey, seçim dönemlerinde çok sıkça duyduğumuz Körfez Geçiş Projesiydi... 
Hani hem raylı hem de normal ulaşımın sağlanacağı, İzmir körfezinin iki yakasını denizin altından buluşturacak olan hükümetin ünlü projesi...

Sahi, dedik İzmir'in bir Körfez Geçiş Projesi vardı....

İşte bu noktada projenin sahibi olan Sayın İzmir Milletvekili ve Türkiye Cumhuriyeti son Başbakanı Binali Yıldırım'dan İzmirlilerin bu projeyi isteme hakkı var. 

Seçim döneminde dahi İzmir Büyükşehir Belediyesi önceki dönem Başkanı Aziz Kocaoğlu, hem Büyükşehir meclisinde hem de bir çok farklı ortamda adeta isyan ederek, "Kardeşim biz bu projeye karşı değiliz, İzmir de biz de bu projeyi istiyoruz" dedi. 

Ama ne oldu bilinmez, seçimlerin ardından Körfez Geçiş Projesi, konuşulmaz oldu. 
Unutuldu mu, projeleri yapıldı işler yürüyor mu?

Vaz mı geçildi?
Bir sonraki seçime mi kaldı?

İşin doğrusu çok net bilen yok.

Buca metrosunu önce üstlenen sonra da yaklaşık 10 yıl beklettikten sonra İzmir Büyükşehir Belediyesine bırakan hükümetin, 2009'den beri İzmir'e verdiği Körfez Geçiş Projesini hayata geçirmesi, İzmirlilerin haklı beklentisidir. 

Narlıdere Belediye Başkanı Ali Engin'in haklı beklentisi, aynı zamanda tüm İzmirlilerin de beklentisidir, biline...

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar