YİD'ler 'Duyunu Umumiye'ye dönüşmesin! Köprü...
Mevlüt DAĞDEVİREN

Mevlüt DAĞDEVİREN

YAŞAMA SANATI

YİD'ler 'Duyunu Umumiye'ye dönüşmesin! Köprü geçişi 147 lira olur mu?

02 Ocak 2021 - 03:28

Yeni yılla birlikte hayatımızın her alanında, dokunduğumuz herşeye, neredeyse alacağımız her nefese zam geldi. 
Zamlar bizim gibi enflasyonu kontol altına alamayan ülkelerin kaderi gibi... Oysa ekonomi ile çadaşlığı at başı götüren ülkelerin böyle bir derdi yok. 

Ancak, artık kanıksadığımız yeni yıl zamları arasında otoyol ve köprü geçiş ücretlerine yapılan zamların hiç de kanıksanacak gibi olmadığını gördüm. 

Gerçekten insan inanmakta güçlük çekiyor, bir köprü geçişi 147.50 TL olur mu? 

Dahası aynı köprü devlet tarafından yapılmışsa 10.50 TL'ye geçilirken, Yap İşlet Devret (YİD) yöntemiyle özel sektör tarafından yapılımışsa neden bu fiyat, bir, üç, beş değil de neredeyse 15 kat artıyor. 

İşin mantığını anlamıyor değilim ama 147,50 TL'ye köprü geçilmez onu da biliyorum. 

YİD'in kamu yönetimi için nasıl bir mucize olduğunun farkındayım. Devletin mevcut bütçe yapısı içinde daha onlarca yıl yapılamayacak yatırımların, devletin kasasından bir kuruş çıkmadan göz açıp kapayana kadar yapılıp hizmete sunulması kadar mucizevi bir çözüm yok.

Bunu biliyor ve anlıyorum ama bir köprü bu yıl 147,50 TL'ye geçilecekse, 3 yıl sonra o geçiş kaç lira olur orasını tahmit etmek güç değil. 

Hakkını da teslim ederek söylüyorum, bu yatırımlar bu ülke için elzemdi. Yapılan hiç bir yolun, hiç bir köprünün, barajın veya benzer yatırımın bir gün bir saniye dahi gecikmesini isteyenlerden değilim.

Hatta mümkünse çok daha fazlası yapılmalıdır. Bunlar bu ülkenin, bu milletin zaten onlarca yıl önce hak ettiği ancak eksik kalan yatırımlardır. 

Ama ısrar ederek yazıyorum, bu YİD anlaşmalarının bir insaf sınırı olmak zorundadır. YİD sözleşmelerini yapanlar, kendi bütçe imkanlarına göre değil, halkın hadi dar gelirli olmasa da orta gelir sınıfına göre fiyat marjları belirlemelidir. 

15 Temmuz Şehitleri Köprüsü, Fatih Sultan Mehmet Köprüsü 10.50 TL'ye geçilirken, Osmangazi Köprüsü 147.50 TL'ye geçilemez, geçilmemeli... 

Bu noktada Cumhurbaşkanı Erdoğan bu YİD sözleşmelerine el koymalıdır. Bunları bir kez daha masaya yatırıp, vicdan ölçüsü ile tartmalı, muhattap firmaları bu akıl dışı fiyat marjları ile kamusal hizmet sunulamayacağına ikna etmelidir.

Teşbihte hata olmasın ama bu iş böyle devam ederse Duyuni Umumiye'ye döner. Dolayısıyla Sayın Cumhurbaşkanı'nın Osmangazi Köprüsü, İstanbul-İzmir otoyolu vb YİD'lerin sözleşmelerini bir kez daha masaya yatırması bana göre hayati derecede önemlidir. 

Çünkü Türkiye yerinde durmuyor, her geçen gün daha büyük yatırımlara ihtiyaç duyuyor. Kabul etmek gerekir ki bu yatırımların çoğuna da büyük bir cesaretle atılıyor. 

Ancak bu akıl dışı YİD sözleşmeleri ile devam edilirse, korkarım o yatırımların çoğu yarın atıl kalacak. 

Devlet, bütçesini tüketmeden ülkenin ihtiyaç duyduğu yatırımları özel sektöre yaptırayım derken, bir bakmışsınız ki yüksek fiyatlarından dolayı araba dahi geçmeyen otoyol ve köprülerden dolayı, devletin bütün kasasını bu YİD ağalarının önüne dökmüşüz. 

Yapılan yatırımların iyi niyetinden, gerekliliğinden gram şüphem yok ama bu YİD'lerin giderek Duyuni Umumiye'ye dönüşme riski ise beni korkutuyor. Bu nokta da bu global ağalara da ancak Cumhurbaşkanı Erdoğan dur diyebilir. Aksi takdirde ülke ekonomisini kurtarmak için başvurulan YİD'ler, ülkenin geleceğini karartmaya başlayacak. Benden söylemesi... 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar