CHP İzmir'de ilginç bir hareketlilik var!
Mevlüt DAĞDEVİREN

Mevlüt DAĞDEVİREN

YAŞAMA SANATI

CHP İzmir'de ilginç bir hareketlilik var!

11 Ocak 2022 - 12:48 - Güncelleme: 11 Ocak 2022 - 12:53

Cumhuriyet Halk Partisi İzmir örgütünde son dönemlerde merakla takip ettiğim bir hareketlilik var.

Dikkatimi çeken ilk fotoğraf Bornova Belediye önceki dönem Başkanı Olgun Atila’nın CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nu ziyareti oldu. İlginç bir şekilde yeniden aday gösterilmediği 2019 seçimlerinden bu yana sessizliğini ve vakarını koruyan Olgun Atila, neden Genel Başkanı ziyaret etmişti.

Ziyaret talebi Atila’dan mı geldi, yoksa Genel Başkan tarafından mı çağrıldı. Şimdilik bu konuda benim de duyumlarım var ama net bilgim yok.

Ancak enteresan bir şekilde Olgun Atila’nın ziyaretleri devam etti. Mesela Genel Başkan ziyaretinden bir süre sonra CHP İzmir İl Başkanı Deniz Yücel’i ziyaret etti.

Gaziantep’in kurtuluşunun 100. yıl dönümünde İzmir Gaziantepliler Derneğinin düzenlediği kahvaltıya CHP İzmir milletvekilleri, İl Başkanı ve ilçe belediye başkanları ile birlikte katıldı.

Elbette bunlar dikkatli gözler tarafından hep takip edilen hareketler oldu. Bu fotoğraf karelerini sadece biz gazeteciler değil, siyasi gözlemciler de takip edip, birleştirip büyük fotoğrafı görmeye çalıştı.

Bunlarla ilgili siyasi kulislerde konuşulan ilginç bir senaryo var. Fazlaca merakta bırakmadan ben yazayım.

Başka senaryolar da var, ancak bana da mantıklı geleni sizinle paylaşayım.

CHP İzmir İl Başkanı Deniz Yücel’in milletvekili olmak istediği bir süredir bilinen bir konu, ya da siyasi kulislerde artık kabul görmüş bir konu diyelim…

Bu durumda tablo netleşiyor…

Önceki dönem ilçe belediye başkanlarından hiçbir şaibesi, başarısızlığı, örgütle kopukluğu vs. olmayan ancak yeniden aday da gösterilmeyen tek bir kişi vardı, o da Olgun Atila…

Malum, belediyesini değil yüz milyonlarca borçla, yaklaşık 40 milyon lira nakit para ile devreden iki belediye başkanından biri… Diğeri de bildiğim kadarıyla Konak önceki dönem Belediye Başkanı Sema Pektaş…

Şimdi bu durumda deniliyor ki, Olgun Atila ya kendi isteği ile ya da Genel Başkanın daveti ile Genel Merkeze gitti. Öyle nezaket ziyareti falan değildi… Olgun Atila’ya İl Başkanlığı için hazırlanması talimatı verildi.

Dolayısıyla bu talimatı alan Atila, önce İl Başkanı Deniz Yücel’den başlayarak örgüt ziyaretlerine başladı. Hatta CHP’ye kırgınlığı olduğu bilinen bazı isimleri de ziyaret ettiği kulağıma geldi.

Peki bu senaryo doğru çıkarsa, İl Başkanlığı hakkı mıdır?

Bence hakkıdır. Aksi takdirde Olgun Atila için hep ‘haksızlığa uğradı’ algısı İzmir kamuoyunun vicdanında kalmaya devam edecek.

Bu arada dikkat çeken bir diğer hareketlenmeden de söz etmek lazım. O da İzmir Büyükşehir Belediyesi önceki dönem Başkanı Aziz Kocaoğlu…

Aziz Bey de son dönemlerde oldukça hareketli ve yine ilginç ziyaretleri ve ilginç fotoğraf kareleri ile dikkat çekiyor. Öğrendiğim kadarıyla Aziz Bey de ‘ağabey’ formülü ile örgütün başındaki isim olmak istiyor. Yani o da CHP İl Başkanlığı için çalışma yapıyor.

Bu iddia da doğru ise Olgun Atila ile Aziz Bey arasındaki ‘birliktelik’ de ortadan kalkmış görünüyor. Oysa birçok siyasi gözlemci, Aziz Bey’in Olgun Atila’yı halefi gibi gördüğünü ve onu bir yere taşımak için mücadele verdiğini yazıp çiziyordu.

Anladığım kadarıyla Atila ile Kocaoğlu arasındaki dostluk ilişkisi devam etse de yakın zamanda iki rakip olarak ortaya çıkmaları ihtimali kuvvet kazanıyor.

Dikkatli gözlemcilerle birlikte ben de pür dikkat bu hareketlenmeyi takip edip, devamında yaşananları sizlerle paylaşacağım.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar